Legionella jest bakterią, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji czy basenach. Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza.
Zakażenie legionellą następuje najczęściej przez wdychanie aerozoli (mikroskopijnych kropelek wody) zawierających bakterię. Legionella pneumophila może wywołać choroby związane z układem oddechowym - legionelozowe zapalenie płuc, nazywane "chorobą legionistów".
Od kilku dni z groźbą bakterią walczy Podkarpacie. W czwartek informowaliśmy o pięciu osobach, które zmarły wskutek zakażenia Legionellą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz napływają do nas jeszcze gorsze informacje. W piątek 25 sierpnia Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że nie żyje już siedem osób.
Zmarło łącznie siedem osób zakażonych legionellą, czterech mężczyzn i trzy kobiety - przekazał na antenie Polsat News Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zmarli to osoby w wieku 63-95, osoby obciążone wielochorobowością, w tym chorobami onkologicznymi, z osłabioną odpornością. Wcześniej, 24 sierpnia o piątym zgonie informował dyrektor jednej z placówek medycznych w Rzeszowie.
Sanepid podkreśla, że bakteria legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku.
Osiem dni Legionelli w Rzeszowie
Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia groźną bakterią odnotowano 17 sierpnia. Od tamtej pory liczba chorych hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach systematycznie wzrasta. Ostatni raport GIS z 24 sierpnia wskazywał na 76 potwierdzonych zakażeń.