Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tragiczne wieści z Sycylii. Tak źle nie było od 100 lat

88

Sycylia wysycha. Na największej włoskiej wyspie wszyscy mają nadzieję, że w końcu spadnie deszcz. Nie pada od ośmiu miesięcy, a w ostatnim półroczu na wyspie odnotowano najniższą ilość opadów od 1921 r. Jak informuje Wyborcza.pl, 13 lutego w Sycylii wprowadzono stan klęski żywiołowej. Brak opadów nie jest jedynym problemem...

Tragiczne wieści z Sycylii. Tak źle nie było od 100 lat
Sycylia wysycha, a naukowcy spodziewają się upałów (Pixabay)

Rolnicy obawiają się o swoje uprawy, roślinność umiera, jeziora wysychają, a sycylijskie czerwone pomarańcze tracą kolor i wielkość. Największa, a zdaniem niektórych – również najpiękniejsza włoska wyspa, wysycha. Jak informuje wyborcza.pl, 13 lutego w Sycylii wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Od ośmiu miesięcy nie pada. Ostatni raz podobną sytuację mieliśmy w 1980 r. - ale nawet wtedy skutki nie były tak opłakane. Weszliśmy w cykl katastrof: ogromne pożary latem i susza zimą. Mamy do czynienia z zakłóceniem ekosystemu środowiskowego – powiedział w audycji "Il pomeriggio di Radio1" Renato Schifani, prezydent regionu.

Jak podkreślił Schifani, Sycylijczycy czekają na deszcz, a jednocześnie mają świadomość, że nie poprawi on znacząco sytuacji. Może ją nawet pogorszyć. W maju i czerwcu ubiegłego roku Sycylię nawiedziły ulewne deszcze, które spowodowały znaczne szkody w uprawach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Wielka plaga w USA. "Miasta stają się miastami zombie"

Susza daje się we znaki głównie miejscowym rolnikom. Zagrożone są m.in. uprawy zboża, winorośli i pomarańczy, a także hodowla zwierząt. Ze statystyk służby hydrograficznej wynika, że w ostatnim półroczu na Sycylii odnotowano najniższą ilość opadów od 1921 r. Sytuacja jest bardzo poważna.

Rekordowe upały. Naukowcy nie mają dobrych wieści

Na początku lutego włoskie media informowały, że na Sycylii zapanowała wakacyjna aura. Mieszkańcy Palermo wykorzystali ją, żeby wypocząć na plaży. Podkreślali jednak, że trudno jest się odprężyć w obecnej sytuacji.

W zeszłym roku pogoda była dobra do grudnia, ale potem padało aż do maja. W tym roku nie padało, co jest nieco niepokojące, ponieważ zaczynamy odczuwać skutki zmian klimatycznych – powiedział jeden z mieszkańców Palermo w rozmowie z agencją Reutera.

11 sierpnia 2021 to właśnie na Sycylii odnotowano największą temperaturę w historii Europy. Stacja pomiarowa wskazała wówczas 48,8 stopni Celsjusza, a mieszkańcy wyspy mówili o "powietrzu, które parzy". W tym roku sytuacja może się powtórzyć.

"Copernicus – wspólny program obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Komisji Europejskiej – ustalił, że miniony rok był najgorętszy w historii w skali światowej. 2024 może okazać się jeszcze cieplejszy" – opisuje Wyborcza.pl.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić