Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Trump promował lek na COVID-19. Preparat mógł zabić tysiące osób

31

Najnowsze badanie pokazuje, że lek promowany przez Donalda Trumpa podczas pandemii koronawirusa jest powiązany z ponad tysiącami potencjalnych zgonów. Były prezydent twierdził, że w walce z COVID-19 korzystne jest stosowanie hydroksychlorochiny – leku przeciw malarii i powiedział, że sam go zażywał.

Trump promował lek na COVID-19. Preparat mógł zabić tysiące osób
Trump zachęcał do zażywania leku na malarię w walce z COVID (Pexels, Wikimedia Commons)

W 2020 r. istniało niewiele badań na temat hydroksychlorochiny, które sugerowały, że może ona przynosić korzystne efekty, ale nie było badań dotyczących stricte leczenia koronawirusa. 28 marca 2020 r. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała lekowi zezwolenie na stosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych i rozpoczęła badania kliniczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Opóźniona szczepionka na COVID. "Pogniewaliśmy się z firmą Pfizer"

Obiecujące badania dały zaskakujące wyniki

Późniejsze większe badania, w tym jedno przeprowadzone przez New England Journal of Medicine, wykazały, że branie hydroksychlorochiny nie tylko nie przynosi korzyści w przypadku koronawirusa, a do tego powoduje znaczny wzrost ryzyka śmierci. W dniu 15 czerwca 2020 r. FDA unieważniła zezwolenie na stosowanie leku w sytuacjach awaryjnych.

Nowe badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców wykazało, że prawie 17 tys. osób mogło umrzeć po przepisaniu im hydroksychlorochiny w szpitalach podczas pierwszej fali COVID-19.

W badaniu opublikowanym w lutowym numerze czasopisma Biomedicine & Pharmacotherapy oszacowano, że w wyniku przepisywania hydroksychlorochiny w czasie hospitalizacji z powodu tej choroby w okresie od marca do lipca 2020 r. w sześciu krajach około 16 990 osób zmarło. Badane kraje to: Francja, Belgia, Włochy, Hiszpanii, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie liczba ta mogłaby być znacznie wyższa, gdyby zebrano dane z innych krajów.

Większość tych zgonów dotyczyła pacjentów z USA – 12 739 zgonów. W Hiszpanii zginęło 1895 osób, we Włoszech 1822, w Belgii 240, we Francji 199, a w Turcji 95. Toksyczność leku wynikała częściowo z kardiologicznych skutków ubocznych. Wiadomo, że hydroksychlorochina ma skutki uboczne, takie jak arytmia serca i osłabienie mięśni.

O hydroksychlorochinie Trump po raz pierwszy wspomniał na antenie Fox News w kwietniu 2020 r. Bez dowodów stwierdził, że na obszarach objętych epidemią malarii, nie wystąpiła epidemia koronawirusa właśnie ze względu na podawanie hydroksychlorochiny.

Nie widziałem nic złego. Jedno, co widzimy, to to, że ludzie nie umrą z tego powodu. Więc jeśli ktoś ma kłopoty, myślę, że trzeba to przyjąć. Ja bym to zrobił - twierdził Trump.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić