Co wiemy o jagodach? Pierwsze owoce pojawiają się późną wiosną, a sezon na nie trwa najczęściej do końca lipca. Trzeba pamiętać o tym, że owoce należy zrywać ręcznie, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń.
Handlarze oferują gotowe zbiory albo proponują zbieranie jagód leśnych na zamówienie. Zazwyczaj kosztuje to od 17 do 25 zł za litrowy słoik. Dla wielu zbieraczy to sposób na zarobienie całkiem pokaźnej sumy, jeśli sezon sprzyja, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że Jagody mają dużo pozytywnych właściwości dla organizmu. Przede wszystkim wykazują działanie przeciwcukrzycowe i antyseptyczne, są też źródłem witamin C, A, B i przeciwutleniaczy. Ponadto, pomagają obniżyć poziom cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi.
Zakaz zbierania jagód w lesie
Przypomnijmy, że według polskiego prawa, zgodnie z artykułem 153. kodeksu wykroczeń: "kto zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany".
W teorii polskie prawo nie zakazuje zbierania jagód w lesie. Jednak amatorzy jagód, zachęceni faktem, że w sklepach pojawiły się specjalne maszynki do zbierania owoców jagodowych, chętnie korzystają z nich podczas leśnych zbiorów. Wychodzą z założenia, że skoro coś można kupić w markecie, to jest to chyba legalne.
Czytaj więcej: Była dziecięcą aktorką. Utworzono dla niej zbiórkę pieniędzy
Dostępne urządzenia, nazywane przez niektórych grzebieniami, przez innych grabkami, zdecydowanie przyspieszają zbiory, ale równocześnie bardzo uszkadzają krzaczki. I za to właśnie możemy zapłacić karę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.