Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, prowadzi w sondażu prezydenckim. Prezydent Warszawy cieszy się 29,8 proc. poparciem. Na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem 22,6 proc. Podium zamyka Sławomir Mentzen z Konfederacji. Głos na Mentzena chce oddać 13,3 proc. Wyniki te pochodzą z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM, cytowanego przez Polską Agencję Prasową.
W porównaniu do grudniowego sondażu Trzaskowski stracił na poparciu, które wcześniej wynosiło 38,6 proc. Z kolei poparcie dla Nawrockiego utrzymuje się na stabilnym poziomie, choć dystans między nim a Trzaskowskim zmniejszył się. Mentzen zyskał na popularności, zwiększając swoje poparcie z 10,7 proc. do 13,3 proc.
W dalszej części rankingu znaleźli się Szymon Hołownia z wynikiem 7,2 proc. oraz Magdalena Biejat z 3,9 proc. Kolejne miejsca zajęli Marek Jakubiak, Piotr Szumlewicz i Marek Woch. Adrian Zandberg uzyskał najmniejsze poparcie na poziomie 0,4 proc., co może być związane z faktem, że w czasie badania nie był jeszcze oficjalnie kandydatem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Frekwencja wyborcza
Z sondażu wynika, że 67 proc. respondentów zdecydowanie zamierza wziąć udział w wyborach prezydenckich w maju 2025 r., a 20 proc. raczej planuje głosować. Jedynie 5 proc. raczej nie weźmie udziału, a 7 proc. zdecydowanie nie zamierza głosować. 1 proc. ankietowanych nie jest pewny swojego udziału.
W drugiej turze wyborów, gdyby doszło do starcia między Trzaskowskim a Nawrockim, 47,9 proc. wyborców poparłoby Trzaskowskiego, a 38,7 proc. Nawrockiego. Frekwencja w drugiej turze ma wynieść 76 proc.
Demografia wyborców
Sondaż wskazuje, że mężczyźni są bardziej skłonni do głosowania niż kobiety, z 71 proc. mężczyzn deklarujących zdecydowany udział w wyborach, w porównaniu do 65 proc. kobiet. Najwyższą frekwencję deklarują osoby powyżej 60. roku życia (76 proc.), a najniższą młodzi w wieku 18-29 lat (56 proc.).
Wśród osób z wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym, 51 proc. planuje głosować, podczas gdy wśród osób z wykształceniem wyższym frekwencja wynosi 82 proc. Zainteresowanie wyborami wyraża 62 proc. mieszkańców wsi i 71 proc. mieszkańców miast.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Opinia24 na próbie 1000 osób metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj też: Wielka kumulacja. Tyle można wygrać we wtorek
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.