Instytut Studiów nad Wojną (ISW) sugeruje, że rosyjski przywódca Władimir Putin stara się przygotować potencjalnych następców swojego reżimu spośród swoich dzieci i krewnych, a także dzieci innych wysokich rangą urzędników rosyjskich.
Plan Władimira Putina zaczął się od tego, że odwołał kilku wiceministrów obrony - Nikołaja Pankowa, Rusłana Calikowa, Tatianę Szewcową i generała armii Pawła Popowa.
Zobacz również: Ruszą na dniach. Przełomowy ruch Zachodu. "Wszyscy zrozumieją"
Ich następcami są wiceministrowie obrony Anna Tsiwilewa i Paweł Fradkow, a Leonid Gornin objął stanowisko pierwszego wiceministra obrony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Anna Tsiwilewa, kuzynka Putina, jest przewodniczącą wspieranej przez Kreml Fundacji Obrońców Ojczyzny. Wcześniej w 2019 r. pełniła funkcję członka Rady ds. Powiernictwa w Sferze Społecznej przy rządzie rosyjskim.
Leonid Gornin z kolei posiada szerokie doświadczenie w finansach, pełnił funkcję pierwszego wiceministra finansów od maja 2018 r. oraz wiceministra finansów w latach 2012–2018. Od 2010 r. do 2018 r. piastował także stanowisko Ministra Finansów i Polityki Podatkowej Obwodu Nowosybirskiego.
Niedawne nominacje Putina podkreślają tendencję do umieszczania ekonomistów na wysokich stanowiskach w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Zmiana ta zaznaczyła się zastąpieniem 12 maja ministra obrony Siergieja Szojgu na byłego pierwszego wicepremiera Andrieja Biełousowa.
Ponadto 20 maja byłego wiceministra obrony Rosji, generała pułkownika Jurija Sadowienki zastąpił Oleg Salejew, były wiceminister gospodarki i audytor Izby Obrachunkowej Rady Federacji.
Te nominacje sugerują, że Putin traktuje priorytetowo mianowanie urzędników, których uważa za lojalnych wobec reżimu i ekonomistów, w celu poprawy rosyjskiej bazy przemysłowej obronności - podkreśla ISW.
Rządy Władimira Putina najdłuższe w historii kraju
Władimir Putin jest prezydentem Rosji od 1999 roku. W latach 2008 - 2012 piastował stanowisko premiera. W nowożytnej historii Rosji jest w czołówce najdłużej rządzących. Wyprzedził już między innymi Leonida Breżniewa (6601 dni), czy Nikitę Chruszczowa (4232 dni). Daleko w tyle zostawił też Borysa Jelcyna, któremu prezydenturę odebrał, i który rządził niespełna 3 tysiące dni.
Przed Władimirem Putinem pozostał już tylko Józef Stalin. Dyktator sprawował władzę w latach 1924-1953 (aż do swojej śmierci), czyli przez 10635 dni. Co ciekawe, jeżeli Władimir Putin dokończy swoją kadencję (ta trwa aż do 2030 roku), to przebije jednego z najbrutalniejszych tyranów w dziejach ludzkości. I swój wielki wzór, czego nie ukrywa.
Rządy Putina do 2030 roku oznaczałyby, że stanie się najdłużej rządzącym władcą Rosji od XVIII wieku. Przed nim zostanie już tylko caryca Katarzyna, która obejmowała tron od 1762 do 1796 roku.