Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, "najczyściej" jest w mieście Umea w północnej Szwecji. Na kolejnych miejscach znalazły się Tampere w południowo-zachodniej Finlandii oraz Funchal na południowym wybrzeżu portugalskiej wyspy Madera.
Przeczytaj także: Chiny zaniżają poziom zanieczyszczenia powietrza. Tak wynika z badań
Jakość powietrza w Polsce i Europie. Dane Europejskiej Agencji Środowiska
Badania nad jakością powietrza dotyczyły lat 2019-2020. Na pierwszych miejscach niechlubnego rankingu znalazły się Nowy Sącz w woj. małopolskim. Kolejne pozycje zajmuje Cremona w północnych Włoszech oraz Slavonski Brod we wschodniej Chorwacji.
Przeczytaj także: Dramatyczny apel WHO. Naukowcy pokazali, co dzieje się w Polsce
Zła jakość powietrza panuje również w większości polskich miast, które zostały wymienione w rankingu. Są to m.in. Zgierz, Kraków, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa oraz Wrocław. Umiarkowane zanieczyszczenie potwierdzono m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Słupsku.
Przeczytaj także: Kinga Rusin wstydzi się za Polskę. Pokazała bardzo niepokojący raport
Zdaniem ekspertów z Europejskiej Agencji Środowiska na przestrzeni ostatniej dekady jakość powietrza w Europie uległa poprawie. Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy instytucji, podkreślił jednak, że celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie zerowego poziomu zanieczyszczeń.
Mimo że jakość powietrza w ciągu ostatnich lat uległa znacznej poprawie, zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu miastach w całej Europie. To narzędzie pozwala mieszkańcom w prosty sposób sprawdzić, jak dane miasto radzi sobie w porównaniu z innymi pod względem czystości powietrza. (...) Będzie to pomocne dla wszystkich w osiągnięciu celów UE dotyczących zerowego poziomu zanieczyszczeń – tłumaczy Hans Bruyninckx na oficjalnej stronie Europejskiej Agencji Środowiska.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.