pogoda
Warszawa
17°
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Turcja rozważa wysłanie wojska na Ukrainę. Ekspert wskazuje warunki

Turcja może wysłać siły pokojowe na Ukrainę, ale tylko za zgodą Rosji i po przyjęciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – twierdzi prof. Deniz Tansi z Uniwersytetu Yeditepe.

Turcja rozważa wysłanie wojska na Ukrainę. Ekspert wskazuje warunki
Tureckie siły zbrojne pojawią się na Ukrainie? (Getty Images, 2025 Anadolu)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Turcja, posiadająca drugą co do wielkości armię w NATO, rozważa możliwość wysłania sił pokojowych na Ukrainę. Jednak, jak podkreśla prof. Deniz Tansi z Uniwersytetu Yeditepe, kluczowym warunkiem jest przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą poprze Rosja. Bez tego mogłoby dojść do poważnego kryzysu w relacjach Ankara-Moskwa.

Głównym czynnikiem decydującym jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ; oznacza to również poparcie przez Rosję - wyjaśnił prof. Deniz Tansi, cytowany przez PAP.

Od początku konfliktu na Ukrainie Turcja stara się utrzymywać równowagę w relacjach z Ukrainą i Rosją. Prof. Tansi zauważa, że Turcja opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy, jednocześnie unikając demonizacji Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył globalnego lidera. "Rząd amerykański nie jest zachwycony"

Relacje z USA

Ekspert z Uniwersytetu Yeditepe zwraca uwagę na skomplikowane relacje Turcji z USA. Wspomina o punktach spornych, takich jak sytuacja na Cyprze czy wsparcie USA dla sił kurdyjskich. Mimo to, w kontekście kryzysu ukraińskiego, stosunki turecko-amerykańskie wydają się bardziej zbieżne niż w innych regionach.

Jednak w sytuacji wybiórczego traktowania Ukrainy przez USA i pozostawienia jej sam na sam z Rosją, Turcja może wkroczyć jako mediator. Bo nasz kraj może kontaktować się ze wszystkimi stronami - wskazał ekspert.

Prof. Tansi podkreśla, że Turcja mogłaby odegrać istotną rolę w architekturze bezpieczeństwa Europy, jeśli UE zdecyduje się na większe zaangażowanie w politykę obronną i przyjęcie Turcji jako pełnoprawnego członka. Wojna na Ukrainie przypomniała o potrzebie europejskiego poszukiwania bezpieczeństwa, co może otworzyć nowe możliwości dla Turcji.

Warunki misji pokojowej

Według informacji agencji Bloomberg, Turcja jest gotowa wysłać żołnierzy na Ukrainę w ramach sił pokojowych, ale tylko pod warunkiem uczestnictwa we wszystkich rozmowach i przygotowaniach dotyczących misji. Prezydent Recep Tayyip Erdogan miał omawiać tę kwestię z ukraińskim prezydentem oraz szefem MSZ Rosji.

W trakcie rozmów przekazano, że Turcja nie dołączy do żadnej misji pokojowej, jeśli nie będzie brała udziału w rozmowach i przygotowaniach dotyczących jej powołania. W minioną środę minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan oświadczył, że Ankara będzie odgrywać kluczową rolę w zaprowadzeniu pokoju i utrzymaniu zawieszenia broni na Ukrainie.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Powstaje w Świnoujściu. Niemcy się rozpisują. "Największy w Polsce"
Lekarze alarmują. "To częsty widok w szpitalach w okresie świątecznym"
Uważaj na te numery telefonów. Możesz stracić swoje pieniądze
Szykuje się spektakl na niebie. Najlepsza zorza od miesięcy
Poszukiwany 15-letni Bartek Sajdok. Policja podaje szczegóły
Chcą rozmawiać z delfinami. To efekt sztucznej inteligencji
Pojawił się w Dobrocinie. Leśnicy przekonani. "To znak"
Głośna stacja kosmiczna. Niecodzienne zadania polskiego astronauty
Zamieszki w Atenach. Ponad 70 osób zatrzymanych po starciach z policją
Ksiądz Galus obraził mieszkańców. Interweniowała policja
S7 w stronę Krakowa. Było tuż po 17:00
Trump mówi o "wojnie" i Chinach. Pekin ostrzega
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić