Jak co roku, polscy policjanci będą pełnić dyżury w Chorwacji, wspierając rodaków w okresie wakacyjnym. Ambasada RP w Zagrzebiu otrzymała wsparcie w postaci funkcjonariuszy z Polski, którzy w lipcu i sierpniu będą gotowi nieść pomoc turystom.
Obecność polskich mundurowych ma na celu ułatwienie radzenia sobie z różnymi sytuacjami nagłymi, takimi jak kolizje drogowe czy inne incydenty wymagające interwencji. Funkcjonariusze będą także służyć jako pośrednicy językowi, co może być niezwykle pomocne w kontaktach z lokalną policją.
Turyści mogą liczyć na wsparcie polskich policjantów w sytuacjach wymagających interwencji oraz pośrednictwa, na przykład w przypadku utraty dokumentów. Funkcjonariusze udzielą również porad dotyczących dalszych kroków, które należy podjąć w różnych sytuacjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj też: Poszła do sklepu po bułkę tartą. Oto, ile zapłaciła. "Szok"
W ramach wspólnych patroli dokonywane są kontrole dokumentów kierowców i ich pojazdów, kontrole trzeźwości uczestników ruchu drogowego, kierowanie ruchem kołowym w miejscach, w których dochodzi do kolizji i wypadków drogowych.
Ponadto polscy policjanci pełnią służbę w patrolach rowerowych oraz uczestniczą w realizowanych zadaniach podczas patroli wód przybrzeżnych, wspólnie z funkcjonariuszami policji wodnej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi przybrzeżnej ze szczególnym uwzględnieniem osób korzystających z kąpielisk - przekazała nam asp.szt. Dorota Kurlapska z Komendy Głównej Policji.
Policjanci z Polski działają w Chorwacji. Jak pomogą turystom?
W tym roku zaszczytną służbę "ambasadorów polskiej policji" na terytorium Republiki Chorwacji i Bułgarii pełni w sumie czternastu funkcjonariuszy, w tym dwie policjantki, reprezentujących garnizony: stołeczny, śląski, małopolski, warmińsko-mazurski, wielkopolski, dolnośląski, łódzki, podlaski i zachodnio-pomorski.
Mundurowi służą pomocą przede wszystkim w turystycznych miastach. Można się do nich zgłosić w Puli (Istria), Rijece, Biogradzie (Zadar), Trogirze, Makarskiej i Dubrowniku.
W ubiegłych latach policjanci wielokrotnie otrzymywali od społeczeństwa prośby o informacje, często nie związane z zadaniami policji. Prośby te dotyczyły udzielenia informacji o możliwości zakupu winiety na wody terytorialne, czy też prośby o tłumaczenie w szpitalu i punktach pomocy przedmedycznej. Nie są jednak prowadzone statystyki dotyczące liczby interwencji na terenie Chorwacji i Bułgarii - wyjaśnia asp.szt. Dorota Kurlapska.
Projekt "Bezpieczny cel turystyczny" to inicjatywa Dyrekcji Chorwackiej Policji, realizowana od 2006 roku. Jej celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno obywatelom Chorwacji, jak i zagranicznym turystom przebywającym w Republice Chorwacji w sezonie turystycznym.
Przeczytaj także: Te dania można zjeść w nowej budce Chajzera. Nie wszystkim smakują
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.