Faza grzybobrania rozpoczyna się późnym latem i trwa przez kilka tygodni jesieni, kiedy to po deszczu w lasach nie brakuje różnego rodzaju grzybów. Najlepsze okazy możemy zgromadzić do koszyczka w sierpniu i wrześniu.
Odwiedzając leśne tereny warto mieć świadomość, że w Polsce występują również trufle. To jedne z najdroższych grzybów na świecie. Potrafią nawet osiągnąć cenę kilkuset czy kilkudziesięciu tysięcy euro za kilogram. Najczęściej zbiera się je w Hiszpanii, Francji i Włoszech. W naszym kraju ich ceny są jednak znacznie niższe. Ze względu na obostrzenia sanitarne, ich zbieranie w lesie, a także późniejsze odsprzedawanie nie jest zbyt zyskownym interesem.
Tutaj w Polsce rosną trufle. Warto sprawdzić tę listę
Do niedawna uważano, że trufla jest grzybem wymarłym na terenie naszego kraju. Lasy Państwowe potwierdziły jednak, że sytuacja uległa zmianie i naukowcy odkryli, że w Polsce występują okazy trufli letniej. To jeden z 30 gatunków tego rodzaju grzyba, jaki można spotkać w Europie.
Gdzie można znaleźć trufle w Polsce? Eksperci wskazują przede wszystkim rejony Niecki Nidziańskiej na pograniczu województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Natrafiono na nie również w Borach Tucholskich i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Naukowcy nie chcą zdradzać miejsc, w których potwierdzono obecność trufli, aby ich siedliska nie zostały zniszczone przez ludzi. Fanom grzybobrania przyda się wskazówka - tych drogocennych grzybów warto szukać przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych, najlepiej w okolicach leszczyny, dębu szypułkowego, lipy drobnolistnej, sosny czarnej, graba pospolitego, osiki czy buka zwyczajnego.
Czym wyróżniają się trufle? Mają bardzo intensywny zapach i specyficzny smak, szczególnie cenione przez kucharzy są trufle białe i czarne. Występują one w cieplejszych rejonach Włoch, Hiszpanii i Francji.
Trufle potrafią wyrastać pod ziemią na głębokości ok. 10-20 cm. Świetnie "dogadują się" z korzeniami drzew. Nie znajdziemy ich jednak w trawie czy bezpośrednio przy drzewach, bo ten rodzaj grzyba woli podziemny tryb życia. W ich poszukiwaniach pomóc może dobrze wyszkolony pies. Część z nich jest bowiem w stanie wywąchać dorodne okazy pod ziemią. W tym aspekcie szczególnie pomocna może być włoska rasa psów lagotto romagnolo.
Czytaj także: "Biała masa". Zdjęcia z Egiptu obiegły światowe media
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.