Gra komputerowa "The Wagadu Chronicles" skupia się na afrykańskich mitach oraz wierzeniach. Produkcja ma zaoferować graczom unikalne podejście do kultury afrykańskich państw, która nie jest znana na szerokim świecie.
Za stroną artystyczną gry odpowiada Iga Oliwiak. Polka znalazła się na niektórych grafikach promujących tytuł. To jednak bardzo nie spodobało niektórym komentującym, a pod adresem 28-latki posypały się niewybredne epitety.
Biała s… z dredami – napisał jeden z komentujących.
To odpychające promowanie siebie, gdzie akcentuje się swoje kaukaskie "ja", na dodatek w fryzurze stanowiącej część kultury osób czarnoskórych. To wszystko po to, aby spełnić swoją obrzydliwą plemienną fantazję… Proszę, zostaw moich ludzi w spokoju, śmierdzisz! – dodał inny internauta.
"Biała s… z dredami". Na Polkę wylała się fala rasistowskich komentarzy
Głos w sprawie musiał zabrać założyciel studia Twin Drums, które odpowiada za produkcję gry. Allan Cudicio otwarcie skrytykował rasistowskie komentarze pod adresem Polki. Podkreślił przy tym, że firma zatrudnia pracowników z całego świata, od Japonii po Kanadę.
Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że tak różnorodny zespół pracuje nad projektem dla osób czarnoskórych. Niestety, w ostatnim czasie doświadczyliśmy wielu wrogich komentarzy wymierzonych w lgę, jedną z naszych najbliższych nie-czarnych współpracowniczek. Biorąc pod uwagę, jak wrażliwą i szanowaną osobą jest w naszej społeczności, jest to dla mnie osobiście szczególnie bolesne – napisał Allan Cudicio.
28-latka z Polski na grafice promującą grę o afrykańskich mitach. Głos zabrał szef studia
Szef studia zaznaczył, że to właśnie Iga Oliwiak stoi za grafikami prezentowanymi w firmę mediach społecznościowych. – Przy odrobinie dobrej woli byłoby jasne dla odbiorców, że nagość w sztuce Wagadu nie jest "fetyszyzacją" białego człowieka, a raczej gestem sprzeciwiającym się kolonializmowi – podkreślił.
Zarzuty dotyczące grafiki są absurdalne. Jeżeli naprawdę macie jakieś uwagi, to jesteśmy otwarci na komunikację. Jeśli jednak celem jest nakręcanie spirali nienawiści na Twitterze, to będę stał za każdym członkiem Twin Drums. Wszyscy są wspaniałymi artystami, pracującymi niestrudzenie, aby przełamać systemowy rasizm, który wpływa na nasze gry i krajobraz medialny – podsumował Allan Cudicio.
Obejrzyj także: Reklama polskiego browaru wywołała oburzenie na świecie. Ekspert tłumaczy, czy faktycznie jest rasistowska