Uszak bzowy swoim wyglądem przypomina ludzką małżowinę uszną. To nasz odpowiednik grzybków mun, który może być wykorzystywany w kuchni. Najczęściej wyrasta na bzie czarnym (stąd nazwa), ale nie jest to regułą, ponieważ lubi też inne gatunki liściaste.
Czytaj także: Urodziły się w Warszawie. Rodzice bliźniaków oniemieli
Pani Ewa z Koszalina, autorka bloga "Leśne wojaże" z ostatniego grzybobrania przyniosła pełny koszyk uszaków bzowych. Kiedy można znaleźć ich najwięcej?
Szczególnie daje się go zauważyć po opadach deszczu na krzewach dzikiego czarnego bzu. Pospolicie wyrasta na czarnym bzie, a czasem innych drzewach liściastych (klon, olsza). Uszaki bzowe (ucho bzowe, judaszowe) zgodnie z powiedzeniem "rosną, jak grzyby po deszczu" - informuje pani Ewa na swoim facebookowym profilu "Leśne wojaże".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyb ten owocuje cały rok, ale najłatwiej o zbiory późną jesienią i zimą, kiedy nie przeszkadzają liście. Istotna jest też wilgotność powietrza, kiedy jest sucho owocniki kurczą się i stają niemal niedostrzegalne, by po deszczu ponownie się rozwinąć.
Na Dalekim Wschodzie regularnie spożywa się grzybki mun, co ma sprzyjać dobremu zdrowiu. Według tradycyjnej medycyny chińskiej zawarte w nich związki łagodzą objawy przeziębień i chorób płuc. Grzybki mun przyczyniają się też do zmniejszania krzepliwości krwi i lepszego jej krążenia w żyłach.
Owocnik uszaka ma charakterystyczny miąższ bez wyraźnego smaku. Do jakich potraw nadaje się najlepiej? Warto je wykorzystać do przyrządzenia chińszczyzny.