Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak w naszym kraju występuje 117 gatunków grzybów chronionych - pod ochroną ścisłą lub częściową. Wszystkie, wraz ze zdjęciami i mapą rozmieszczenia, opisuje monografia wydana przez Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN.
Warto zaznaczyć, że chronionych gatunków grzybów nie wolno zrywać, przetwarzać na własny użytek, sprzedawać ich, ani wywozić poza granice państwa. Jak podkreśla portal echodnia.eu, każdego roku służba leśna i straż leśna wystawiają około trzynaście tysięcy mandatów za zbieranie lub niszczenie grzybów objętych ochroną.
Część gatunków obecnie objętych ochroną to grzyby bardzo rzadkie, mające specyficzne wymagania i niewiele znanych stanowisk. Na liście grzybów ścisłe chronionych znajdują się między innymi promieniak wilgociomierz, opieńka torfowiskowa, żyłkowiec różowawy, sarcosoma globosum, boczniak mikołajkowy, gwiazdosz węgierski, dwupierścieniak cesarski, borowik szatański i wiele innych.
Są też grzyby pod zwykłą ochroną. Należą do nich m.in. kolczakówka dołkowana, sarniak sinostopy, maślak trydencki, trufla wgłębiona, a także cenione ze względu na walory smakowe smardze jadalne. Ich też absolutnie nie wolno nam zbierać, o ile nie rosną na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, czy szkółek leśnych.
Jakie są kary za chronione grzyby?
Strażnik może nałożyć na nas mandat tylko w wysokości maksymalnie 500 złotych, ale może skierować sprawę do sądu. Kara za zerwanie chronionych grzybów może sięgać aż.. 5 tysięcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.