Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny.
Czytaj także: Ujęcie z plaży w Stegnie. Turyści się nie krępowali
Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe - podkreślają pracownicy Lasów Państwowych.
Ponadto niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej. W Polsce występuje 117 gatunków grzybów chronionych - pod ochroną ścisłą lub częściową. Każdego roku straż leśna wystawia kilkanaście tysięcy mandatów za zbieranie lub niszczenie grzybów objętych ochroną. Zanim wybierzesz się do lasu poznaj dokładnie listę grzybów chronionych.
Czytaj także: Panika wśród grzybiarzy. Widziane w lasach koło Rybnika
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na liście grzybów ścisłe chronionych znajdują się między innymi promieniak wilgociomierz, opieńka torfowiskowa, żyłkowiec różowawy, sarcosoma globosum, boczniak mikołajkowy, gwiazdosz węgierski, dwupierścieniak cesarski, borowik szatański i wiele innych.
Są też grzyby pod zwykłą ochroną. Należą do nich m.in. kolczakówka dołkowana, sarniak sinostopy, maślak trydencki, trufla wgłębiona, a także cenione ze względu na walory smakowe smardze jadalne. Ich też absolutnie nie wolno nam zbierać, o ile nie rosną na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, czy szkółek leśnych.
Przypominamy, że za zbieranie chronionych grzybów grożą surowe kary. Strażnik może nałożyć na nas mandat w wysokości maksymalnie 500 złotych. Jeśli jednak skieruje sprawę do sądu kara za zerwanie chronionych grzybów może sięgać aż.. 5 tysięcy zł.