W ostatnich latach powstało wiele rond, skwerów, parków i ulic którym nadano imię pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. "Fakt" sprawdził, ile dokładnie jest takich obiektów w całej Polsce.
Według bazy TERYT takich miejsc jest co najmniej 71. Są to ulice, ronda, skwery, mosty, tunele, bulwary i promonady. Najwięcej jest ich w woj. mazowieckim (10) i lubelskim (9).
Wciąż jednak nie powstała ulica lub aleja Lecha Kaczyńskiego w stolicy kraju. Rafał Trzaskowski tłumaczył, że zmianę nazwy ulicy musi być zatwierdzona przez radę miejską, która jest temu przeciwna. Prezydent Warszawy podkreśla jednak, że popiera pomysł powstania ulicy Kaczyńskiego w stolicy kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lech Kaczyński jest patronem m.in. terminala LNG w Świnoujściu, Szpitala Powiatowego w Pionkach czy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.
Sporo jest też pomników i tablic pamiątkowych. W całym kraju jest ich nawet kilkaset. Najbardziej rozpoznawalne miejsce upamiętnienia pary prezydenckiej i pozostałych ofiary katastrofy smoleńskiej to pomnik w kształcie schodów na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Jak ustalił "Fakt" Lech Kaczyński jest też patronem ulic w innych krajach w Europie m.in. w Ukrainie (Odessa, Chmielnicki, Żytomierz i Bucza), w Gruzji (Tbilisi, Batumi i Gori), na Litwie (Wilno) oraz w Mołdawii (Kiszyniów).
Patronów skwerów, parków i rond lokalne rady mogą nadać w drodze uchwały. Jednak nadanie nowej nazwy ulicy powoduje skutki administracyjne - np. mieszkańcy po zmianie nazwy ulicy muszą wymienić dokumenty osobiste.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.