Zarobki księży to temat, który od dawna rozgrzewa opinię publiczną. Szczególnie gdy wypłaty na specjalnie tworzonych stanowiskach pochodzą ze wspólnej dla całego społeczeństwa kasy.
Do niedawna księża unikali tego tematu i o ile gaże pobierane przez nich za pracę w szkołach są tematem politycznym, to zarobki na państwowych posadach owiane są tajemnicą.
Zmiany w tym zakresie przyniosła poselska interpelacja. Jej skutkiem jest ujawnienie zarobków księży przez poszczególne ministerstwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziesiątki milionow złotych według ustaleń dziennikarzy Faktu idą rocznie na wynagrodzenie księży pracujących w służbach mundurowych.
Według tych danych, wojsko w całym kraju zatrudnia około 350 tysięcy kapelanów, z kolei w Krajowej Administracji Skarbowej pracuje ośmiu duchownych w całym kraju. Czym się zajmują księża w skarbówce?
Do zakresu obowiązków duchownych w KAS należy sprawowanie szeroko rozumianej posługi duszpasterskiej wobec pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zatrudnionych/pełniących służbę w Krajowej Administracji Skarbowej - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop pytany o to przez posłów Polski 2050.
Zarobki tych ostatnich też nie należą do najniższych i wynoszą, jak czytamy na stronach portalu Gazeta.pl, od 5 tys. 714 złotych do 9 tys. 925 złotych. Etaty, a konkretnie dziewięć, księżom zapewniają także... szkoły leśne.
W wojsku z kolei zatrudnionych jest 136 kapelanów wyznania katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, którzy za pełnioną przez siebie posługę zarabiają od 4,5 do około 17,8 tys. złotych miesięcznie.