Od 14 marca do 19 kwietnia br. 29 pojazdów w Bydgoszczy zostało zabezpieczonych tymczasowo przez policję na poczet dalszego postępowania prokuratorskiego i sądowego - przekazała "Gazecie Pomorskiej" mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.
Może więc przez kilka kolejnych dnia czarna lista takich kierowców przekroczyła u nas trzydziestkę - mówi Chlebicz.
Przez pierwsze trzy tygodnie obowiązywania nowego prawa w całej Polsce zabezpieczono 480 pojazdów - podała Komenda Główna Policji.
- Niestety, mimo naszych apeli, akcji uświadamiających i nagłaśniania problemu w mediach, wciąż zatrzymujemy kolejnych pijanych bądź znajdujących się pod wpływem innych zakazanych środków kierowców - dodaje nadkom. Robert Jakubas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W czasie ostatniej, wtorkowej akcji "Trzeźwy kierujący" w całym regionie zatrzymaliśmy 25 osób, które naruszyły w tym zakresie prawo, tym 7, u których stężenie alkoholu w organizmie przekroczyło 0,5 promila, a to przestępstwo - podkreśla nadkom. Robert Jakubas w rozmowie z "Gazetą Pomorską".
Ponadto dwóch kierowców odpowie za kierowanie autem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. W trakcie akcji przebadano aż 16 tys. osób.
Czytaj także: Zaczęło się w całej Polsce. Profesor o koszeniu: Głupota
Kujawsko-pomorska policja w pierwszym kwartale tego roku przeprowadziła 67 tysięcy 391 kontroli na trzeźwość. To o ponad 11 tys. więcej kontroli niż w ubiegłym roku.
Te dane jasno dowodzą, że robimy wszystko, aby wyeliminować z dróg jak najwięcej nietrzeźwych. I udaje nam się. To wyraźny sygnał, że nie warto wsiadać za kierownicę po alkoholu lub narkotykach - podkreśla Robert Jakubas.
14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.