Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej to temat, który coraz częściej pojawia się w debacie publicznej dotyczącej bezpieczeństwa naszego kraju.
Napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że masowo ruszają badania do kwalifikacji wojskowej Polek i Polaków. Szacuje się, że wezwania na komisję otrzyma 230 tysięcy osób.
Wśród nich przede wszystkim znajdą się mężczyźni urodzenie w 2006 roku, oraz ci z lat 2001-2005, których wcześniej z jakichś powodów ominęła komisja wojskowa. Wezwania, które kiedyś wysyłała WKU (Wojkowa Komenda Uzupełnień), trafią także do młodych kobiet, które maja odpowiednie kwalifikacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto może spodziewać się wezwania? Przede wszystkim osoby posiadające umiejętności i zawody przydatne z punktu widzenia wojska. Są to psycholodzy, rehabilitanci, specjaliści teleinformatyczni czy radiolodzy.
Przydatni w armii mogą okazać się także weterynarze, lekarze różnych specjalizacji czy osoby z kwalifikacjami w dziedzinie nawigacji, tłumaczeń oraz diagnostyki laboratoryjnej.
Terminy komisji odbędą się pomiędzy lutym, a końcem kwietnia. Wezwania każda z osób otrzyma nie później niż tydzień przed wyznaczoną datą komisji.
Warto pamiętać, że niestawienie się na komisji wojskowej bez usprawiedliwienia podlega surowym konsekwencjom. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może na taką osobę nałożyć karę grzywny w wysokości nawet do kilkuset złotych.
Komisja wojskowa polega na szeregu badań lekarskich, które pozwalają określić stan zdrowia i kondycje badanej osoby, a tym samym przypisać ją do odpowiedniej kategorii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.