Jak podaje "Middle East Monitor", na temat nowych ustaleń głos zabrał Abbas Shahsavani - dyrektor ds. jakości powietrza i zmian klimatu w irańskim Ministerstwie Środowiska. Nie krył on zaniepokojenia wysoką liczbą osób, które zmarły z powodu znacznego zanieczyszczenia.
Zatrute powietrze w Iranie. Szokujące dane
W ciągu zaledwie roku liczba potwierdzonych zgonów, do których miało przyczynić się poważne zanieczyszczenie powietrza, wyniosła aż 20 800. Jak podał Abbas Shahsavani, 6 400 z nich to mieszkańcy Teheranu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
W ciągu ubiegłego roku w Iranie odnotowano 20 800 zgonów z powodu chorób wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza – podał Abbas Shahsavani w rozmowie z "Etemadonline".
Shahsavani podkreślił, że sytuacja w 2020 roku przedstawiała się jeszcze gorzej. Dwa lata temu w Iranie z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło 41 700 osób, spośród których 3751 mieszkało w stolicy.
Przeczytaj także: To on "zabija ludzkość". Papież Franciszek wzywa do walki
Przed dwoma laty zanieczyszczenie powietrza przyniosło 41 700 ofiar śmiertelnych w Iranie, z czego 3 751 w Teheranie – przypomniał Abbas Shahsavani, cytowany przez "Etemadonline".
Irańscy eksperci do spraw środowiska wskazali, jakie są prawdopodobne przyczyny powstawania smogu w Teheranie. Wśród punktów na liście znalazły się: brak wentylacji powietrza, gęstość zaludnienia, spaliny wydobywające się z pojazdów starszej daty.
Przeczytaj także: Nagranie z Iranu. Wideo z duchownym i kobietą niesie się w sieci
Raport na temat jakości powietrza pojawił się w szczególnym momencie. Zbiegło się ono z wizytą Alego Salajegheha, irańskiego ministra środowiska, na zorganizowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych szczycie klimatycznym. W tym roku światowi przywódcy zebrali się w tej sprawie w egipskim kurorcie Sharm El-Sheikh.
Coraz gorsza jakość powietrza wpływa na zdrowie nas wszystkich. Również polskie miasta mierzą się z tym problemem. Kraków uważany jest za jedno z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Europie. Dane monitoruje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.