Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Artykuł sponsorowany | 

Ubezpieczenie mieszkania komunalnego – ile kosztuje?

Nieruchomości zwykle są warte nawet kilkaset tysięcy złotych, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie się przed koniecznością samodzielnego pokrycia szkód. Taka opcja pojawia się zarówno w przypadku lokali należących do osoby kupującej ubezpieczenie, jak i mieszkań komunalnych. Ile kosztuje polisa związana z takim rodzajem nieruchomości?

Ubezpieczenie mieszkania komunalnego – ile kosztuje?
Ubezpieczenie mieszkania komunalnego – ile kosztuje? (Pexels)

Mieszkanie komunalne a ubezpieczenie

Mieszkania komunalne są własnością gminy, która przydziela je potrzebującym osobom. Czynsz w takich nieruchomościach jest bardzo niski, a rodzina nie musi płacić za wynajem. Pomimo tego warto wykupić ubezpieczenie pozwalające na uchronienie się przed kosztami związanymi ze zdarzeniami losowymi. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy nie masz praw własności do danego mieszkania. Wówczas zakres ochrony okazuje się węższy niż w przypadku, kiedy lokal należy do Ciebie, ale zdecydowanie warto zakupić ubezpieczenie bez względu na okoliczności.

W przypadku mieszkań komunalnych najczęściej chodzi o ochronę własnego mienia lub rzeczy należących do innych osób, które mogą zostać zniszczone z winy wynajmującego. Wówczas mówi się o OC w życiu prywatnym oraz zabezpieczeniu ruchomości domowych. W ten sposób da się uniknąć wysokich kosztów związanych np. ze szkodami powstałymi w wyniku zalania mieszkania sąsiada z piętra niżej. Polisa chroni także na wypadek kradzieży czy dewastacji.

Jeśli nie wiesz, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania, na rankomat.pl znajdziesz wiele ciekawych ofert. W ten sposób porównasz dostępne propozycje i sprawdzisz, czy dana polisa odpowiada Ci zarówno pod względem zakresu, jak i wysokości składki.

Rodzaje ubezpieczeń mieszkania komunalnego

Ubezpieczenie mienia ruchomego i OC w życiu prywatnym są bez wątpienia najpopularniejszymi produktami dotyczącymi mieszkań komunalnych, ale na rynku pojawiają się również inne propozycje. Mowa tu np. o Home Assistance przydatnym w razie wystąpienia awarii sprzętów elektronicznych czy instalacji. osoby zajmujące mieszkanie tego typu mogą postawić również na ubezpieczenie nakładów inwestycyjnych, czyli środków samodzielnie włożonych w remont nieruchomości.

Większość najtańszych polis dowolnego typu obejmuje jedynie podstawowe zdarzenia. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu się przed innymi wypadkami, często jedynym rozwiązaniem pozostaje wykupienie pakietu rozszerzonego. Wiąże się to z wyższym kosztem, ale pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet wtedy, gdy dojdzie do kradzieży z włamaniem, aktów wandalizmu czy powodzi. Takie zdarzenia zwykle nie są bowiem objęte przez podstawowe polisy w najniższych cenach.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania komunalnego?

Dokładna cena ubezpieczenia mieszkania komunalnego zależy od kilku czynników. Najważniejszy jest typ samej polisy. Oprócz tego bierze się pod uwagę również lokalizację i powierzchnię mieszkania. Więcej zapłacisz za ubezpieczenie lokalu znajdującego się na parterze czy poddaszu. Tańsze będą natomiast polisy związane z nieruchomościami na piętrach pośrednich. Ogromny wpływ na wysokość składki ma również maksymalna kwota wypłacana po wystąpieniu zdarzenia losowego.

Koszt ubezpieczenia mieszkania komunalnego może wahać się w znacznym stopniu. Najtańsze polisy da się kupić już za około 150 zł rocznie. Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swojego mienia i uchronieniu się przed koniecznością pokrycia szkód powstałych z Twojej winy, często trzeba liczyć się z kosztem od 500 do nawet 1000 zł. Wszystko zależy zatem od potrzeb osoby zajmującej mieszkanie. Jeśli nie masz pieniędzy, by uregulować składkę za jednym razem, dobrym pomysłem okazuje się też rozbicie płatności na raty. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką opcję, ale wówczas ostateczna cena polisy wzrasta.

Koszt ten może wzrastać również wtedy, gdy zdecydujesz się na rozszerzenie polis, na przykład w celu zwiększenia maksymalnej kwoty odszkodowania. Taką ochronę trzeba kupować raz w roku, ale warto pamiętać, że jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie niż samodzielne pokrywanie szkód.

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić