Podczas powodzi Lewin Brzeski w woj. opolskim zalany został w 90 proc., a mieszkańcy miasta zostali odcięci od świata. Ale w trudnej sytuacji znaleźli się również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Do Wronowa - małej wsi pod Lewinem Brzeskim, dostać się można jedynie płynąć - łodzią albo wpław.
W pierwszych dniach, absolutnie, tu nie było nic, żadnej pomocy. Wszystko działo się na Lewinie. O Wronowie nie było mówione. Wszystko Lewin. I później dopiero Skorogoszcz, Ptakowice i Kantorowice. Dopiero teraz, jak już woda zeszła, to zaczynają gadać - skarżyli się mieszkańcy w rozmowie z Radiem Opole.
Dostęp do Wronowa - małej wsi pod Lewinem Brzeskim, jest bardzo utrudniony. Do wsi można się dostać jedynie płynąc - łodzią albo wpław. Właśnie w taki sposób mjr lek. med. Tomasz Nowak z 1. Pułku Saperów z Brzegu i st. chor. szt. Krzysztof Beń - nurek zawodowy prac podwodnych, dotarli do jednego z potrzebujących.
Czytaj także: Kiedy koniec powodzi? Ekspert wskazał termin
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lekarz wojskowy przypłynął do pacjenta
W niewielkiej miejscowości nadal przebywa kilku mieszkańców, którzy - mimo zagrożenia - nie chcieli zostawiać swoich domów. Jedną z takich osób jest właśnie pan Kazimierz. Starszy mężczyzna potrzebował pomocy. Jak się okazało, na łokciu miał ogromnego krwiaka, co więcej, wdało się już zakażenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy pojawiliśmy się u pana Kazimierza, zapytałem, czy nie potrzebuje pomocy medycznej. Odpowiedział, że leki ma, ale zranił się poważnie w łokieć. Kiedy mu powiedziałem, że jestem lekarzem i to ortopedą, nie mógł uwierzyć, że tu pojawił się lekarz - opowiada "Faktowi" Nowak.
"Ściągnąłem mu tego krwiaka, zaopatrzyłem ranę i wypisałem receptę na antybiotyk" - dodaje wojskowy. Cała sytuacja mogłaby się źle skończyć bez odpowiedniej pomocy medycznej.
Czytaj także: Powódź spowodowała miliardowe straty. Podano liczby
Lekarz przyznaje, że to, co zobaczył podczas powodzi, zostanie z nim na zawsze.