George Church i Ben Lamm, którzy stoją za Colossal Biosciences, stworzyli już imponującą listę sponsorów i inwestorów. Są oni gotowi wykorzystać zaawansowane sekwencjonowanie genetyczne do wskrzeszenia dwóch wymarłych ssaków. Amerykanie chcą nie tylko, aby na Ziemi ponownie pojawił się gigantyczny mamut z epoki lodowcowej, ale także średniej wielkości torbacz znany jako wilk workowaty lub tygrys tasmański. Ten drugi gatunek wymarł ok. 100 lat temu.
Uda się wskrzesić wymarłe gatunki? Amerykanie mają plan
Na swojej stronie internetowej firma obiecuje, że poprzez połączenie genetyki z biznesem można doprowadzić do sytuacji, w której ponownie zabiją serca "przodków natury". Co ciekawe, inicjatywę Amerykanów wspierać ma CIA - donosi portal "The Intercept".
Wśród inwestorów Colossal Biosciences znajduje się firma In-Q-Tel. To fundusz dotowany przez CIA, który ma za zadanie finansować start-upy technologiczne wspierające bezpieczeństwo narodowe. Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wykorzystuje In-Q-Tel, by poszukiwać nowoczesnych technologii wywiadowczych i broni, ale ostatnimi czasy coraz częściej interesuje się też biotechnologią, zwłaszcza sekwencjonowaniem DNA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Skąd zainteresowanie taką firmą jak Colossal Biosciences, która została założona, by ożywić mamuta włochatego i inne gatunki? Strategicznie nie chodzi nam tutaj o mamuty, a bardziej o możliwości" - czytamy na stronie internetowej In-Q-Tel we wpisie opublikowanym 22 września.
Amerykańska firma wykorzystuje metodę inżynierii genetycznej zwaną jako CRISPR, która pozwala na manipulacje genomem danego organizmu. Sekwencje CRISPR obecne są w niektórych komórkach bakteryjnych i działają jako układ odpornościowy, umożliwiając komórce wykrycie i wycięcie materiału wirusowego, który próbuje zaatakować.
- CRISPR to coś w rodzaju genetycznych nożyczek. Wchodzisz w DNA, które jest łańcuchem o długości 3 mld molekuł, wycinasz z niego część i zastępujesz go. Można wyciąć złe mutacje i wstawić w to miejsce właściwe. Jednak nożyczki mogą też usunąć zbyt wiele - powiedział "The Intercept" Robert Klitzman, bioetyk z Uniwersytetu w Columbii.
- Biotechnologia i szersza biogospodarka mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju ludzkości. Dla wszystkich aspektów naszego rządu ważne jest, aby je rozwijać i rozumieć, co jesteśmy w stanie osiągnąć - napisał w mailu do "The Intercept" Ben Lamm, współzałożyciel Colossal Biosciences.