Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Uderzą w Krym? Ukraina ma wielki atut. "Nowy impuls strategiczny"

Jak donosi "The New York Times", amerykańskie rakiety pozwolą Ukrainie razić cele w każdym zakątku Krymu. Amerykański dziennik uważa, że może to być "nowy impuls strategiczny" w wojnie z Rosją, choć eksperci od dawna spisują półwysep w tabeli strat. Panowanie nad nim w tej wojnie jest kluczowe.

Uderzą w Krym? Ukraina ma wielki atut. "Nowy impuls strategiczny"
Krym celem ataku Ukrainy? Doniesienia z Ameryki to potwierdzają (Facebook, General Staff of the Armed Forces of Ukraine, Picasa)

Krym jest niezwykle ważnym miejsce z punktu widzenia strategii jeśli chodzi o Morze Czarne. To tzw. miękkie podbrzusze, które Rosja postanowiła sobie zabezpieczyć w niezgodny z prawem sposób. Półwysep krymski został anektowany w 2014 roku w wyniku zbrojnego zajęcia, a następnie przeprowadzenia fałszywego referendum.

Od tamtej pory Kreml uważa, iż Krym należy do państwa rosyjskiego. To obecnie ważna baza dla wojsk Putina. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje jednak, że jego żołnierze chcą odzyskać wszystkie zagrabione przez Putina ziemie - włącznie z Krymem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dojdzie do eskalacji po zamachu na Trumpa. "Może dojść do przemocy"

Wojna w Ukrainie. Przełom w walce o Krym

Eksperci są raczej sceptyczni co do możliwości odzyskania przez Kijów kontroli nad utraconym półwyspem. Ukraina nie ma wystarczających sił w tym momencie wojny, by odbić Krym. Armia jest zaangażowana na linii frontu liczącej tysiąc kilometrów. Cały czas to Rosja ma inicjatywę - taki stan rzeczy utrzymuje się od kilku miesięcy.

"The New York Times" opublikował jednak artykuł, w którym wskazano, iż przed Ukrainą otwierają się nowe możliwości walki o półwysep. Otóż Kijów dzięki wsparciu USA w zakresie dostaw rakiet może uderzać w każdy zakątek Krymu. - To nowy impuls strategiczny, ponieważ Kijów stara się podnieść koszty rosyjskich sił okupacyjnych, które od dawna wykorzystują półwysep jako bazę operacyjną - pisze "NYT".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nic nie wskazuje na to, by zmieniło to rażąco sytuację na froncie. Jednak możliwość ostrzału rakietami ATACMS będzie tworzyła Rosjanom dylematy strategiczne na temat rozmieszczania obrony powietrznej, by ochronić infrastrukturę wojskową i krytyczną. Ukraiński prezydent liczy jednak, że nie tylko Krym, ale również właściwe terytorium Rosji będzie mogło być celem ataków z pomocą amerykańskich rakiet. To bardzo mocno utrudni Rosjanom organizowanie logistyki dla wojsk dla linii frontu.

Ukraińskie wojsko po uzyskaniu rakiet ATACMS miało zniszczyć na Krymie 15 rosyjskich systemów obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Uszkodzono również instalacje radarowe, elektronicznego sprzętu bojowego, szlaków logistycznych i lotnisk. Rosjanie tak bardzo się wściekli, że pogrozili Amerykanom palcem.

Miało to skłonić do wprowadzenia w amerykańskich bazach w Europie podwyższonego stanu gotowości na wypadek rosyjskiego sabotażu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić