Komisja Europejska stworzyła nowy plan ochrony środowiska. Inspiracją miała być znaczna poprawa jakości powietrza i wody, która nastąpiła w trakcie pandemii koronawirusa.
Proponowana strategia koncentruje się na ochronie aż 30 proc. ziem i oceanów. Ma na celu odnowę uszkodzonych ekosystemów przy jednoczesnym zmniejszeniu zanieczyszczenia, zazielenianiu miast oraz wspieraniu rolnictwa ekologicznego.
Nowy plan to także nowe prawa i restrykcje. Komisja Europejska chce lepiej zadbać o lasy i puszcze. W wielu miejscach wycinka będzie całkowicie zakazana, a złamanie przepisów będzie surowiej karane. Planowana jest także odbudowa lasów, w miejscach, w których dawno ich już nie ma.
Zobacz także:Wspólny prysznic, a zebraną wodą spłukujemy toaletę. Sposoby na oszczędzanie wody
Unia Europejska chce wdrożyć nowe pomysł do 2030 roku. Przez najbliższe 10 lat każdego roku chce na to przeznaczyć 20 mld euro (88 mld złotych). Łącznie daje to 200 mld euro, czyli prawie 900 mld złotych).
Strategia określa konkretne cele dotyczące przekształcenia systemu żywnościowego w UE, w tym ograniczenie o 50 proc. stosowania pestycydów, zmniejszenie o co najmniej 20 proc. zużycia nawozów, zmniejszenie o 50 proc. sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych w przypadku zwierząt hodowlanych i objęcie 25 proc. gruntów rolnych w ramach rolnictwa ekologicznego – komentuje dla The Guardian Ariel Brunner, pracujące przy projekcie.
Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.