Złośliwi twierdzą, że parawany nad polskim morzem to zjawisko tak samo naturalne, jak paragony grozy czy sinice. W samym rozkładaniu parawanów nie ma nic złego. Chronią plażowiczów przed wiatrem i piachem, zapewniają im odrobinę komfortu. Sęk w tym, że u niektórych plażowiczów tzw. parawaning przybiera wręcz karykaturalną formę.
W praktyce parawanów używa się głównie po to, żeby odgrodzić się od sąsiadów. Niektórzy zachowują się, jakby przebywali na prywatnej plaży. Grodzą zbyt duże tereny, zajmują przestrzeń, przeszkadzając innym w ruchu czy sportowych aktywnościach.
Jakiś czas temu hitem sieci było zdjęcie z Mielna, na którym turyści zbudowali pokaźną konstrukcję i zostali okrzyknięci ''królami parawanów''. Cóż, w tym przypadku tytuł księcia chyba byłby wystarczający.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż Stegna to bardzo popularna nadmorska miejscowość, obecnie plaże są prawie puste. Wszystko przez to, że pogoda nie rozpieszcza turystów i z całą pewnością nie zachęca do kąpieli.
Ale są i tacy plażowicze, którzy nie zamierzają poddać się bez walki. Przychodzą na plażę w nadziei, że słońce choć na chwilę sobie o nich przypomni i wyjrzy zza chmur.
W sobotę, 5 sierpnia, na plaży w Stegnie, mimo kapryśnej pogody, parawany pojawiły się z samego rana. Było ich niewiele, ale - jak powszechnie wiadomo - nie liczy się ilość, a jakość. A konstrukcje, które powstały, miały imponujące rozmiary i składały się z kilku parawanów.
Ale żarty na bok. Warto przypomnieć, że rok temu na plaży w Stegnie doszło do tragedii. 45-letni mężczyzna zasłabł podczas aktywności sportowej. Długo czekał na pomoc, ponieważ ratownicy, aby się do niego dostać, musieli się przedrzeć przez blokujące przejazd parawany. 45-latek nie przeżył.
— Nie bądź egoistą, bo nigdy nie wiesz, kiedy Tobie może być potrzebna pomoc — apelowali wówczas ratownicy.