W ramach projektu Broń Zwycięstwa Ukraina zamierza zawrzeć długoterminowe kontrakty z producentami na okres od trzech do pięciu lat. Szczególny nacisk zostanie położony na rozwój technologii dalekiego zasięgu oraz program rakietowy. Prezydent Ukrainy postawił za cel wyprodukowanie co najmniej 30 tys. dronów dalekiego zasięgu. Dodatkowo, ukraińskie firmy planują produkcję około 3 tys. pocisków manewrujących i dronów rakietowych.
Ukraina sięga po model duński
Premier Szmyhal poinformował również o planach rozwoju tzw. modelu duńskiego, w którym partnerzy międzynarodowi kupują broń od ukraińskiego przemysłu obronnego na potrzeby armii Ukrainy. Na ten cel w 2025 roku planowane jest zebranie ponad 1 mld USD. W sferze bezpieczeństwa Ukraina zamierza rozwijać systemy schronów zgodnie z modelem fińskim, co obejmuje partnerstwo publiczno-prywatne i budowę rozległej sieci niezawodnych schronów.
Brytyjski dziennik "Telegraph" podkreśla, że Ukraina musi zwiększyć skalę produkcji, aby dorównać rosyjskim bombardowaniom. Niewielka liczba pocisków manewrujących, które Ukraina otrzymała od USA, Wielkiej Brytanii i Francji, nie wystarcza do prowadzenia intensywnej kampanii głębokiego uderzenia. Dlatego Kijów koncentruje się na rozwijaniu własnych zdolności produkcyjnych.
Czytaj także: Prawie 500 prób. Znaczny wzrost na granicy
Wzmocnienie przemysłu obronnego
Wzmocnienie przemysłu obronnego poprzez lokalną produkcję oraz rozwój własnych systemów uzbrojenia pozwala Ukrainie liczyć na większą samowystarczalność i stabilność w obliczu zmieniającej się pomocy międzynarodowej. Te przedsięwzięcia, wspierane strategicznym partnerstwem, znacząco poszerzają perspektywy kraju na przyszłość, które są kluczowe w obecnym kontekście geopolitycznym, szczególnie w obliczu niepewności co do dalszego wsparcia Zachodu. Inwestycje te tworzą też podstawy pod przyszłe możliwości eksportowe ukraińskiego uzbrojenia, co może przynieść dodatkowe źródła finansowania w rozwoju arsenału.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.