Visitukraine.today to serwis założony przez organizację turystyczną Visit Ukraine, która organizuje wycieczki do ukraińskich miast. Powstała w 2018 roku organizacja ma nieoficjalne wsparcie Krajowej Agencji Rozwoju Turystyki, Straży Granicznej i przedstawicieli resortów infrastruktury, zdrowia i spraw zagranicznych z Ukrainy.
Czytaj także: Wróciły do Ukrainy z Polski. Tak powitał je mąż i ojciec
Dziennikarze tego portalu opublikowali tekst o utrudnieniach na polsko-ukraińskiej granicy. Autorzy tekstu ostrzegają o "dużych korkach i trudnościach w poruszaniu się". Proszą też o "uwzględnienie tych kwestii podczas planowania podróży w obydwie strony".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z czego ma wynikać opóźnienie? Dziennikarze Visitukraine.today podają, że "problemy leżą po stronie polskiej".
Utrudnienia w ruchu generują prace techniczne prowadzone w Polsce. Chodzi o nieprawidłowości w działaniu baz danych. Usterka może prowadzić do opóźnień w punkcie kontrolnym na przejściu Medyka - Szeginie - informują twórcy artykułu.
Jednocześnie Ukraińcy dodają, że korki występują także w innych punktach granicznych między Polską i Ukrainą. Utrudniają ruch w obydwie strony.
Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku tych, którzy wybierają się na wakacje nad morze, ponieważ sezon wakacyjny jest już w pełni - piszą autorzy tekstu.
Dodajmy, że Visit Ukraine organizuje nadal wycieczki do ogarniętej wojną Ukrainy. Dostępne są wyjazdy m.in. w kierunku Lwowa, Kijowa, ale też do wielu miejscowości, które znajdują się bliżej aktualnego frontu bezpośrednich walk rosyjsko-ukraińskich.
Polska straż graniczna nie zna tematu
Polscy strażnicy graniczni nie potwierdzają doniesień ukraińskiego portalu. Jak udało nam się ustalić, czas przekraczania granicy między Polską i Ukrainą nie różni się znacznie od standardowych sytuacji.
Nie mamy danych o opóźnieniach - mówi nam mjr Andrzej Juźwiak, rzecznik Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Straż Graniczna nie potwierdza też informacji o problemach technicznych, zastrzegając jednocześnie, że ewentualne błędy, aktualizacje czy inne kwestie związane z oprogramowaniem są w gestii urzędników wojewody.
Dodajmy, że znacznych opóźnień w czasie nie przewiduje też nawigacja. Najpopularniejsze aplikacje wskazują, że przejazd między Medyką i Szeginie (5 kilometrów) trwa około 16 minut. Czas nie odbiega od innych okresów.
Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że na granicy polsko-ukraińskiej rzeczywiście stoją autokary z Ukrainy. Ich liczba i czas odprawy jest podobny do innych okresów w roku, nie tylko wakacji. Co więcej, funkcjonariusze Straży Granicznej twierdzą, że ruch po stronie polskiej jest dużo bardziej płynny, niż w czasie kontroli prowadzonych przez ukraińskich pograniczników.
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl