Karol Osiński
Karol Osiński| 

Ukrainka wiozła kota do Polski. Zdradziły go uszy

28

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS dokonali szokującego odkrycia podczas kontroli na granicy Polski z Ukrainą. Obywatelka Ukrainy nielegalnie przewoziła dzikiego kota w samochodzie osobowym. Zwierzę zdradziły... uszy.

Ukrainka wiozła kota do Polski. Zdradziły go uszy
Serwal sawannowy (Licencjodawca)

Ukrainka bez zezwolenia przewoziła dzikiego kota do Polski

Do odkrycia doszło na przejściu granicznym w Korczowej w województwie podkarpackim. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że obywatelka Ukrainy ukryła dzikiego kota w transporterze na tylnym siedzeniu swojego samochodu osobowego. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odkryli, że przewożony kot to... rzadko spotykany w Europie serwal sawannowy.

Uwagę celników zwróciły uszy kota oraz zachowanie jego właścicielki. Kobieta twierdziła, że jest to 2-letnia samica serwala, który jest jej kotem domowym. Laboratorium pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni przeprowadziło badania, które wykazało, że zwierzę to faktycznie serwal sawannowy, czyli drapieżnik, charakteryzujący się długimi uszami oraz kończynami.

Konwencja Waszyngtońska CITES objęła tę rasę ochroną ze względu na zagrożenie wyginięciem. Gatunek ten można spotkać w dziczy przede wszystkim w subsaharyjskiej Afryce. Z uwagi, że właścicielka nie posiadała odpowiednich papierów do przewożenia dzikiego kota, zwierzę zostało umieszczone w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie pozostanie do czasu decyzji sądu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karolina Korwin-Piotrowska o powrocie "Magla towarzyskiego", bezmyślności celebrytów i nowej książce [CAŁY WYWIAD]

Nielegalnie przewoziła serwala. Teraz może mieć problemy

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że próba nielegalnego przewożenia dzikich zwierząt zagrożonych wyginięciem na teren Unii Europejskiej to przestępstwo. Za taki występek można zostać ukaranym pozbawieniem wolności do lat trzech.

Takie ograniczenia zostały nałożone w celu maksymalnego ograniczenia wyginięcia ras zwierząt, ale tyczą się one również roślin. Tylko w 2024 roku funkcjonariusze udaremnili już ponad 3 tys. prób podobnego łamania prawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podkarpacka KAS udaremniła próbę przemytu chronionego serwala sawannowego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić