Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski | 
aktualizacja 

Ukraińska rodzina utknęła w Rosji. "Jestem tu czymś niższym, niż człowiek"

Do redakcji "Dziennika Zachodniego" trafił dramatyczny list Aleksandra Juszczenki, obywatela Ukrainy przebywającego wraz ze swoją matką w Moskwie. Władze chcą wymusić na mężczyźnie zmianę obywatelstwa na rosyjskie, ten deklaruje, że woli umrzeć, niż zdradzić Ukrainę. Jest w pułapce.

Ukraińska rodzina utknęła w Rosji. "Jestem tu czymś niższym, niż człowiek"
Ukraińska rodzina nie może wydostać się z Rosji (zdjęcie ilustracyjne) (pexe)

Aleksandr Juszczenko pochodzi z ukraińskiej rodziny wojskowej. Jest kaskaderem i jak sam mówi "nie boi się śmierci". Choć urodził się w czeskiej Pradze, to dzieciństwo spędził na terenach obecnego Tadżykistanu, gdzie mieściła się jednostka wojskowa jego ojca, Walerija.

Po rozpadzie ZSRR rodzice się rozwiedli: ojciec wrócił do Ukrainy, natomiast on został z matką. Wkrótce musieli uciekać z pogrążonego w wojnie domowej Tadżykistanu, do Federacji Rosyjskiej - tam przez lata ich szykanowano i gnębiono, nie pozwalając godnie żyć, ani nigdzie wyjechać.

Teraz Aleksandrowi zależy by dostać się na Ukrainę ze względu na stan zdrowia taty, oraz fakt, iż rosyjska władza od lat traktuje jego i jego matkę jak podludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rafał Grabias mówi o żałobie po śmierci Gabriela Seweryna: "To była moja wielka miłość"

Gdy rodzina przedostała się do Federacji Rosyjskiej, wbrew ich woli wysłano ich do obozu przeznaczonego "dla więźniów" w dalekim Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Po tym gdy matka złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zaczęły się represje.

Aleksandra regularnie bito, natomiast matce zabraniano pracować. Dopiero w 2011 roku po czwartej apelacji nadano im tymczasowe zaświadczenia potwierdzające tożsamość, dzięki którym mogli się udać do Moskwy.

Niestety, nie był to koniec problemów. Rodzina nie mogła liczyć na otrzymanie dokumentów potwierdzających status uchodźców. Konsekwentnie odsyłano ich od drzwi do drzwi. Przełom nastąpił w momencie gdy ojciec mężczyzny, Walerij odnalazł rodzinę i zaoferował pomoc.

W momencie kiedy Aleksandr był już bliski uzyskania ukraińskiego paszportu, wybuchła wojna. Choć łotewskie MSZ pozwoliło rodzinie przyjechać na podstawie tymczasowego dokumentu tożsamości, tak mężczyzna zwraca uwagę iż Rosjanie nie wypuszczą, go z kraju bez rosyjskiego paszportu:

Rosyjska Służba Migracyjna trzyma nas w tym kraju jak niewolników. W zasadzie zmusza nas do uzyskania obywatelstwa. W tej chwili zamieszkałem w mieszkaniu w Moskwie, ale jestem tu czymś niższym niż człowiek. Nie wiem, co robić dalej, bo nie mam pieniędzy ani dokumentów – mówi dziś Aleksandr.

Jak ma się wydostać z matni, w której się znalazł? Tego dziś nie wie nikt.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić