Wzgórze Trzech Krzyży to najpopularniejszy punkt widokowy w Kazimierzu Dolnym. W ubiegły piątek po przejściu ulewnych deszczy, doszło do wypłukania i odsłonięcia fragmentów czaszki ludzkiej na Górze Trzech Krzyży. O makabrycznych odkryciu powiadomiono Urząd Miasta, policję i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.
Naukowcy przeprowadzili oględziny miejsca w celu określenia charakteru odkrycia. W wyniku prac odsłonięto szkielet dziecka.
Przeprowadzono w związku z tym eksplorację miejsca w celu określenia charakteru odkrycia, tj. czy jest to cały szkielet, czy jest to grób i czy w pobliżu widoczne są kolejne tego typu obiekty oraz określenia w miarę możliwości jego chronologii. W wyniku tych działań odsłonięty został niewielki szkielet dziecka - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Szkielet dziecka znajdował się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą gruntu (czaszka była już częściowo odsłonięta). Brak było widocznego wkopu grobowego. "Niewielka głębokość, na jakiej znajdował się szkielet wskazywała, że wkop grobowy został w wyniku działania wód opadowych spłukany w niższe partie góry. W bezpośrednim otoczeniu grobu nie stwierdzono obecności kolejnych tego typu obiektów" - informuje LWKZ.
Specjaliści nie ustalili jeszcze, z jakiego okresu pochodzą znalezione szczątki. Jak podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, źródła historyczne wskazują, że już w 1852 r., kiedy ustawiano znajdujące się tam krzyże, znaleziono tam wówczas ludzkie szczątki.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w księgach miejskich już w 1577 r. pojawia się nazwa Góra Krzyżowa. Może to sugerować, że wykorzystywanie tego obszaru jako miejsca grzebalnego ma wielowiekową tradycję. Nie można zatem wykluczyć, że tego typu zdarzenia - wypłukiwanie kości, będą miały miejsce również w przyszłości.