Do niedawna tzw. Zalew Kryspinów był właściwie jedynym odkrytym kąpieliskiem w pobliżu Krakowa, gdzie można było się legalnie kąpać. Jednak w najbliższym czasie nie będzie to możliwe.
Sanepid 7 sierpnia pobrał próbki wody z tego zbiornika do badań. 14 sierpnia wydano komunikat, który zaniepokoił zarówno zarządców jak i miłośników Kąpieliska Kryspinów, zlokalizowanego w miejscowości Budzyń.
Obowiązuje tymczasowy zakaz kąpieli w zbiorniku wodnym Zalew na Piaskach, w obrębie którego zostało utworzone kąpielisko o nazwie "Kąpielisko Kryspinów", z uwagi na skażenie mikrobiologiczne wody - informuje w komunikacie dr n.med. Ewa Wiercińska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje Gazeta Krakowska, w tym samym okresie robiono badania jakości wody na obszarze innych kąpielisk w okolicach Krakowa, ale poza Kryspinowem nie wykryto niczego groźnego.
Zakaz kąpieli obowiązuje, ale z wodnych atrakcji można korzystać
Wójt gminy Liszki Paweł Miś przyznaje że takie zarządzenie w trakcie długiego weekendu, kiedy w dodatku pogoda dopisuje, jest problematyczne dla osób, które chciały wypocząć nad zalewem.
Sytuacja się skomplikowała. Przykre, ale musimy się z tym pogodzić, bo bezpieczeństwo wypoczywających nad zbiornikiem jest najważniejsze - mówi wójt, cytowany przez Gazetę Krakowską.
Co ciekawe co prawda do wody wchodzić nie można, ale można korzystać z wodnych atrakcji.
Zakaz obowiązuje tylko na strzeżonym kąpielisku, gdzie jest dopuszczalna kąpiel. Właściwie badania wody są robione tylko tutaj. Tu też jest największe prawdopodobieństwo kumulacji bakterii, bo w tym miejscu woda jest najpłytsza. Ma około1,5 metra głębokości. Natomiast na pozostałej części zalewu, gdzie woda jest znacznie głębsza, nie ma problemu żeby uprawiać sporty wodne - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Artur Gołda, prezes spółki Likom, zarządzającej zalewem.
Oznacza to, że nadal można korzystać m.in. z rowerków wodnych czy skuterów. Zarządcy podkreślają, że zakaz kąpieli obowiązuje jedynie na obszarze 100 m linii brzegowej, a pozostała część zalewu nadal jest dostępna.
Ponowne badanie jakości wody zaplanowano na środę 16 sierpnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.