Nowotwory wciąż są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Polsce i Europie. Prognozy opracowane przez European Cancer Information System (ECIS) dla Komisji Europejskiej, wskazywały, że w 2020 roku, w samej tylko Polsce, na nowotwory złośliwe zachoruje niemal ponad 196 tys. osób. W związku z tym Komisja Europejska ogłosiła "europejski plan walki z rakiem". Dużą rolę w programie odgrywa Polak - Bartosz Arłukowicz.
Jestem szefem speckomisji do spraw walki z rakiem w Europarlamencie. W komisji jest 16 państw. Ogłosiliśmy konsultacje, dotyczące opóźnień walki z rakiem, wywołane epidemią Covid-19 - mówi o2 eurodeputowany.
Dodaje, że w jego ocenie chorych na nowotwory będzie coraz więcej, bo kiedy wygaśnie epidemia koronawirusa, więcej ludzi będzie udawać się do lekarzy. A to oznaczać będzie jedno: więcej zdiagnozowanych przypadków i więcej wdrożonych terapii nowotworowych.
Kiedy we wrześniu zostawał szefem komisji, przekonywał, że celem jej działania ma być wyrównywanie szans między Europą Wschodnią a Zachodnią oraz zapewnienia pacjentom równego dostępu do terapii.
Czytaj też: WHO alarmuje. Tak źle jeszcze nie było
Teraz Bruksela ma plan na walkę z chorobą. W najbliższych latach, na leczenie nowotworów Unia ma wydać około 4 mld Euro rocznie. Powstaną także nowe programy zdrowotne. Jednym z nich będzie "Diagnostyka i leczenie nowotworów dla wszystkich". Komisja Europejska ma także współfinansować unijną "inicjatywę dotyczącą obrazowania raka”. Jej rezultatem ma być opracowanie nowych, wspomaganych komputerowo narzędzi, które mają wspomagać indywidualne terapie.
Premier i minister obiecują
4 luty to Światowy Dzień Walki z Rakiem. W związku z tym, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedzieli o planach Polski na walkę z rakiem. W tym roku ma zostać przyjęta Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma ona wejść w życie na początku 2022 r.
W przyszłym roku na walkę z nowotworami Polska ma przeznaczyć 12 mld zł.
Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach. Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację - przekonywał szef rządu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.