Oświadczenie Henrietty Fore zostało opublikowane na oficjalnej stronie organizacji. Dyrektor wykonawcza UNICEF podzieliła się informacjami, jakie uzyskała na temat sytuacji dziewcząt w Afganistanie. Wynika z nich, że coraz częściej dochodzi do aranżowanych małżeństw z udziałem coraz młodszych przyszłych żon.
Przeczytaj także: Łzy same napływają do oczu. Zachowanie 9-latki prowadzonej na sprzedaż
Jestem głęboko zaniepokojona doniesieniami, że w Afganistanie rośnie liczba małżeństw dzieci. Otrzymaliśmy wiarygodne doniesienia o rodzinach oferujących do przyszłego zamążpójścia za posag córki, które mają zaledwie 20 dni – podkreślała Henrietta Fore (UNICEF).
Afganistan – sytuacja dziewcząt. UNICEF bije na alarm
Zmuszanie dziewczynek i nastolatek do małżeństw stanowiło problem jeszcze przed przejęciem w kraju władzy przez talibów. Sytuacja zaczęła pogarszać się w 2020 roku, gdy na świecie rozprzestrzenił się koronawirus, co doprowadziło do kryzysu gospodarczego w Afganistanie i konsekwencji do destabilizacji rodzin.
Przeczytaj także: Zaatakowali weselników przez muzykę. Nowe doniesienia w sprawie
Pandemia COVID-19, trwający kryzys żywnościowy i nadejście zimy jeszcze pogorszyły sytuację rodzin. W 2020 roku prawie połowa ludności Afganistanu była tak biedna, że brakowało jej podstawowych produktów spożywczych oraz czystej wody – zaznaczyła Henrietta Fore (UNICEF).
Ponieważ afgańskie rodziny tracą środki do życia, decydują się na wydawanie za mąż coraz młodszych córek. W ten sposób nie tylko zmniejsza się liczba osób na utrzymaniu, lecz zgodnie z tradycją rodzice otrzymują posag , za który mogą wyżywić siebie i pozostałe dzieci. Najlepszą ochronę dla dziewcząt stanowi edukacja, jednak talibowie utrudniają do niej dostęp.
Przeczytaj także: Tyle kosztuje dziewczyna. Koszmarny cennik w Afganistanie
Ponieważ większość nastolatek wciąż nie może wrócić do szkoły, ryzyko dziecięcych małżeństw stało się jeszcze wyższe. Edukacja często stanowi najlepszą ochronę przed negatywnymi mechanizmami radzenia sobie, takimi jak wydawanie dzieci za mąż i zmuszanie ich do pracy – ostrzegała Henrietta Fore (UNICEF).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.