Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

UNICEF bije na alarm. Afgańskie dziewczynki w niebezpieczeństwie

44

Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza w Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), wyraziła zaniepokojenie sytuacją dzieci w Afganistanie. Fore szczególnie martwi się losem dziewcząt – coraz częściej padają one ofiarami aranżowanych małżeństw.

UNICEF bije na alarm. Afgańskie dziewczynki w niebezpieczeństwie
Dyrektor wykonawcza UNICEF jest zaniepokojona sytuacją dziewczynek mieszkających w Afganistanie (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

Oświadczenie Henrietty Fore zostało opublikowane na oficjalnej stronie organizacji. Dyrektor wykonawcza UNICEF podzieliła się informacjami, jakie uzyskała na temat sytuacji dziewcząt w Afganistanie. Wynika z nich, że coraz częściej dochodzi do aranżowanych małżeństw z udziałem coraz młodszych przyszłych żon.

Jestem głęboko zaniepokojona doniesieniami, że w Afganistanie rośnie liczba małżeństw dzieci. Otrzymaliśmy wiarygodne doniesienia o rodzinach oferujących do przyszłego zamążpójścia za posag córki, które mają zaledwie 20 dni – podkreślała Henrietta Fore (UNICEF).

Afganistan – sytuacja dziewcząt. UNICEF bije na alarm

Zmuszanie dziewczynek i nastolatek do małżeństw stanowiło problem jeszcze przed przejęciem w kraju władzy przez talibów. Sytuacja zaczęła pogarszać się w 2020 roku, gdy na świecie rozprzestrzenił się koronawirus, co doprowadziło do kryzysu gospodarczego w Afganistanie i konsekwencji do destabilizacji rodzin.

Pandemia COVID-19, trwający kryzys żywnościowy i nadejście zimy jeszcze pogorszyły sytuację rodzin. W 2020 roku prawie połowa ludności Afganistanu była tak biedna, że brakowało jej podstawowych produktów spożywczych oraz czystej wody – zaznaczyła Henrietta Fore (UNICEF).
Zobacz także: Zobacz też: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu

Ponieważ afgańskie rodziny tracą środki do życia, decydują się na wydawanie za mąż coraz młodszych córek. W ten sposób nie tylko zmniejsza się liczba osób na utrzymaniu, lecz zgodnie z tradycją rodzice otrzymują posag , za który mogą wyżywić siebie i pozostałe dzieci. Najlepszą ochronę dla dziewcząt stanowi edukacja, jednak talibowie utrudniają do niej dostęp.

Ponieważ większość nastolatek wciąż nie może wrócić do szkoły, ryzyko dziecięcych małżeństw stało się jeszcze wyższe. Edukacja często stanowi najlepszą ochronę przed negatywnymi mechanizmami radzenia sobie, takimi jak wydawanie dzieci za mąż i zmuszanie ich do pracy – ostrzegała Henrietta Fore (UNICEF).
Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić