Przed barszczem sosnowskiego ostrzega m.in. Nadleśnictwo Tomaszów. Przedstawiciele Lasów Państwowych zaznaczają, że właśnie rozpoczął się okres kwitnienia tej rośliny. Uznaje się ją za jedną z najbardziej niebezpiecznych w naszym kraju.
Dlaczego barszcz sosnowskiego jest niebezpieczny? "Roślina zawiera furanokumaryny, związki chemiczne stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzi. Owe związki w kontakcie ze skórą, w obecności światła słonecznego, powodują silne oparzenia. Oparzenia mogą być rozległe, szczególnie że pierwsze ich objawy mogą pojawić się nawet na kilka godzin po kontakcie z rośliną" - wyjaśniono na fanpage "Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państwowe".
Czytaj także: Od jutra! Biedronka szaleje. Promocja ważna tylko 2 dni
Jak rozpoznać barszcz sosnowskiego?
Eksperci podkreślają, że rozpoznanie barszczu sosnowskiego nie jest trudne.
W przeciwieństwie do na przykład pospolitego w Polsce barszczu zwyczajnego, barszcz Sosnowskiego jest ogromny. Roślina może mieć nawet cztery metry wysokości. Jej pierzastodzielne liście osiągają długość nawet 200 cm, a kwiatostan stanowi olbrzymi baldach o średnicy do 0,5 metra - tłumaczą przedstawiciele Lasów Państwowych.
Gdzie można spotkać barszcz sosnowskiego? Powstała mapa, na której oznaczane są miejsca występowania tej niebezpiecznej rośliny (zobacz tutaj >>>).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.