Do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku trafił niezwykły zabytek — wczesnośredniowieczny miecz w typie broni wikingów, datowany na IX-X wiek. Odkrycia dokonał pracownik muzeum, Szczepan Skibicki, podczas nurkowania w rzece Supraśli latem 2022 roku. Miecz został znaleziony w miejscu, gdzie wcześniej była łacha piachu, zmyta przez nurt rzeki.
Miecz przeszedł skomplikowaną procedurę prawną, zanim trafił do konserwacji. Specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzili prace renowacyjne przez pięć miesięcy. Konserwacja obejmowała usuwanie zmineralizowanych powłok w środowisku mokrym, aby nie zniszczyć pierwotnej formy miecza.
To bardzo nietypowy miecz, z tego, co wiem, w kraju są tylko trzy lub cztery takie miecze - powiedział dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia i znaczenie odkrycia
Zdaniem historyków, odnaleziony w rzece Supraśli miecz, mógł zostać zgubiony podczas przeprawy przez rzekę lub w trakcie potyczki zbrojnej. Nie wykluczają też, że jego właściciel mógł zginąć w miejscu, w którym znaleziono broń.
Odnalezienie go można porównać do farta trafienia szóstki w totka - wskazał znalazca miecza Szczepan Skibicki.
Miecz po renowacji jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego unikalne cechy. Historycy wskazują, że w Polsce do tej pory udało się znaleźć ok. 200 wikingijskich mieczy. Z ich szacunków wynika, że Wikingowie pojawili się po raz pierwszy na terytorium naszego kraju na przełomie VIII i IX wieku.
W zbiorach muzeum znajduje się również inny miecz w podobnym typie, odkryty w latach 70. XX wieku podczas melioracji rzeki Supraśli. Znaleziony wówczas miecz historycy datują na XI wiek.