W zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem w tym roku urodziły się trzy cielęta. Młoda jałówka dostała już imię Purkawka. Natomiast dwa byczki urodzone później w dalszym ciągu są bezimienne.
Leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany zorganizowali więc konkurs na imiona dla młodych żubrów.
Warunkiem jest zaproponowanie imion "męskich" rozpoczynających się na litery PU... – na te właśnie litery zaczynają się imiona żubrów linii białowiesko-kaukaskiej, które to możecie spotkać na przykład w Bieszczadach - wyjaśnia Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany.
Propozycje należy przesyłać na adres mailowy ewelina.baran@krosno.lasy.gov.pl, a w tytule umieścić "Konkurs na imię dla żubrów". Konkurs trwa do 02 grudnia 2021 roku.
Wybór zostanie dokonany spośród propozycji niepowielających się z imionami już nadanymi, których lista jest dość długa. Szczegóły można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Stuposiany.
Według Białowieskiego Parku Narodowego, wydawcy i opiekuna Księgi Rodowodowej Żubrów, żubrów w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). To o blisko 50 osobników więcej, niż w ubiegłym roku.
Stan żubrów przebywających w ośrodkach hodowli, ogrodach zoologicznych i innych zwierzyńcach wynosi 201 żubrów, w tym 77 samców i 124 samice. Na wolności żyje ich 2115 w sześciu dużych populacjach:
- Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska): 707 żubrów
Żubry nizinne:
- Puszcza Augustowska – 17 żubrów
- Puszcza Białowieska – 715 żubrów
- Puszcza Borecka – 128 żubrów
- Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
- Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.