W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu rok 2022 r. obfitował w zmiany. Po raz pierwszy dostaliśmy możliwość skorzystania z niektórych ulg podatkowych.
Mowa tutaj m.in. o uldze dla pracujących seniorów, uldze dla rodzin cztery plus, uldze dla osób powracających z zagranicy, uldze na stworzenie nowego produktu, uldze na terminal płatniczy i uldze na robotyzację.
PIT za ubiegły rok był pierwszym zeznaniem, w którym można było odliczyć te ulgi od podatku. Warto również dodać, że z ulg korzystać można było już w trakcie roku podatkowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pewnie zastanawiacie się, jak można było to zrobić. Nic trudnego. Wystarczyło oświadczenie u pracodawcy, który na koniec roku uwzględniał je w PIT-11, a urząd wypełniał nasze wstępne zeznanie z jego uwzględnieniem.
Kontrola prawidłowości korzystania z ulg
Teraz Ministerstwo Finansów będzie sprawdzać, ilu Polaków popełniło błędy podczas rocznego rozliczenia. Pod lupę w szczególności wezmą osoby, które skorzystały z nowych ulg.
Jak informuje portal "Strefa Biznesu" "skarbówka spodziewa się największej ilości błędów w zeznaniach, które wypełniane były ręcznie oraz przez portale inne niż Twój e-PIT. Dzieję się tak, gdyż w tym miejscach ciężej jest zauważyć błędy, nie są one też automatycznie wychwytywane przez system".
Problemem może być także automatyczne przedłużanie działania ulg w systemach państwowych. "Część z nich mogła zostać automatycznie uwzględniona np. do końca roku, mimo że podatnikowi już wcześniej ulga przestała przysługiwać lub powinna zostać pomniejszona" - czytamy na portalu strefabiznesu.pl.
Czytaj również: PIT. Sprawdź, z których ulg podatkowych możesz skorzystać
Wiadomo, że Urząd Skarbowy porówna dane m.in. z PIT-11 z informacjami dostępnymi w urzędowych bazach.
Będziemy porównywać informacje np. z PIT-11 czy PIT-DZ z informacjami z baz, do których mamy dostęp - poinformowała Emilia Folfoszyńska z Ministerstwa Finansów w rozmowie z "Dziennik Gazeta Prawna".
Konsekwencje nadużycia ulg
Teraz w głowach większości z was pojawia się pytanie, jakie będą konsekwencje, jeśli dojdzie do nadużycia ulg. Już spiszemy z wyjaśnianiami.
W sytuacji, gdy zostanie wykryty błąd i okaże się, że podatnik korzyta z ulgi, do której nie ma uprawnień otrzyma wezwanie do zapłaty zaległego podatku. Dodatkowo do tego doliczone zostaną odsetkami za zwłokę.
Czytaj także: Kończy się czas! Ostatni dzień na dopełnienie obowiązku
Źródło: strefabiznesu.pl, Dziennik Gazeta Prawna
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.