Imię dla dziecka to niezwykle ważna kwestia dla każdego rodzica. Wybór ma bowiem wpływ na całe życie. Rodzice wybierają różne kryteria, zanim wybiorą właściwe imię dla swojej pociechy.
Czasem jest to imię o określonym znaczeniu, czasem wywodzi się od przodków - dziadków lub babć. Niekiedy po prostu nam się podoba, dlatego wybieramy je dla dziecka.
Zobacz również: Dodaj do kawy. Twój organizm Ci podziękuje
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urząd wybierze imię dla dziecka? W jakiej sytuacji
Rodzice po narodzinach dziecka muszą je zgłosić do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Można to zrobić przez Internet. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło taką możliwość od 2018 roku. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, z usługi skorzystano już 685 777 razy.
Możliwe jest nadanie imienia obcego, nawet jeśli nie wskazuje jednoznacznie na płeć, pod warunkiem, że jest powszechnie przypisane do danej płci - przekazał resort cyfryzacji.
Co ważne, imię dla dziecka może mieć dwa imiona. Nie mogą być ona dla naszej pociechy ośmieszające, nieprzyzwoite, ani w formie zdrobniałej. Jeśli imię będzie niezgodne z przepisami, kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji. Wówczas to urząd wybiera imię dla dziecka. Rodzice mogą odwołać się od decyzji. Mają na to 14 dni.
Zobacz również: Zakazane po pięćdziesiątce. Unikaj jak ognia
Jak zgłosić imię dziecka online?
Aby zgłosić narodziny dziecka do urzędu przez Internet, należy to zrobić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia przez lekarza lub położną. Rodzice, by skorzystać z usługi, potrzebują jedynie Profilu Zaufanego lub e-dowodu, które umożliwiają potwierdzenie tożsamości. Proces rejestracji odbywa się na platformie ePUAP, gdzie rodzic wypełnia formularz, wprowadza dane dziecka, a następnie podpisuje zgłoszenie elektronicznie.
Po złożeniu zgłoszenia, kierownik USC sporządza akt urodzenia, a rodzic ma możliwość wyboru formy odbioru dokumentu: drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub osobiście. Po zgłoszeniu, dokumenty z urzędu – czyli potwierdzenie nadania numeru PESEL, elektroniczny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu dziecka - są przesyłane bezpośrednio na skrzynkę ePUAP oraz podany adres e-mail. Przypomnijmy, że proces ten jest bezpłatny.
Zobacz także: Nie zapłaciła abonamentu. Zabrali jej pieniądze z konta. "Śmieją się z takich, jak ja"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.