Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) donosi, że Stany Zjednoczone rozważają złagodzenie sankcji nałożonych na Białoruś. Według ISW, takie posunięcie mogłoby przynieść korzyści rosyjskiej gospodarce, która jest ściśle zintegrowana z białoruską w ramach Państwa Związkowego.
Amerykański urzędnik spotkał się z Łukaszenką
Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA, Christoper W. Smith, spotkał się w Mińsku z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Było to pierwsze takie spotkanie od pięciu lat. Po rozmowach uwolniono troje białoruskich więźniów politycznych, w tym dziennikarza Andreja Kuznieczyka i działaczkę Alenę Mauszuk. Uwolniono także amerykańskiego obywatela, którego nazwiska nie ujawniono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potencjalne korzyści dla Rosji
ISW podkreśla, że złagodzenie sankcji na Białoruś mogłoby bezpośrednio wpłynąć na rosyjskie działania wojenne. Rosja wykorzystuje Białoruś do omijania sankcji, a integracja gospodarcza obu krajów sprawia, że każda zmiana w restrykcjach może mieć szerokie konsekwencje.
Podczas spotkania w Wilnie, Smith poinformował, że Białoruś jest gotowa uwolnić więcej więźniów politycznych w zamian za złagodzenie sankcji na białoruskie banki oraz eksport potasu. Potas jest kluczowym składnikiem nawozów, a Białoruś jest jednym z jego głównych producentów.
Coraz więcej więźniów politycznych na Białorusi
Spotkanie z Łukaszenką miało miejsce dzień po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Według centrum praw człowieka Wiasna, na Białorusi przebywa obecnie 1226 więźniów politycznych. W ostatnich miesiącach Łukaszenka uwolnił ponad 200 osób, w tym dwóch Amerykanów, jednak liczba aresztowań wciąż rośnie.
Czytaj także: Antonio Costa: "Rosja stanowi globalne zagrożenie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.