Eksperyment został przeprowadzony w 1959 roku w Szpitalu Stanowym Ypsilanti w Michigan. Troje z jego pacjentów – Joseph, Clyde i Leon – cierpiało na schizofrenię. Milton Rokeach pracujący w placówce psycholog, zainteresował się ich przypadkami.
Przeczytaj także: Przyjrzała się truskawkom. To, co zobaczyła to prawdziwy koszmar
Eksperyment w szpitalu psychiatrycznym. Lekarz złamał wszelkie zasady
Milton Rokeach uznał, że zdoła wyleczyć z pacjentów z choroby psychicznej. Jego metoda miała opierać się jednak nie na terapii i farmakologii, lecz skonfrontowaniu trzech mężczyzn ze sobą. Psycholog wierzył, że jeśli w pokoju spotkają się "synowie Boga", zrozumieją, że są w błędzie odnośnie do swojej tożsamości i wrócą do zdrowia.
Przeczytaj także: Szokujące eksperymenty w Chinach. Mężczyźni będą rodzić dzieci?!
Rokeach zdecydował, że Joseph, Clyde oraz Leon zostaną przeniesieni na ten sam oddział. Zaczął także spotykać się z nim na wspólnych sesjach psychologicznych, jednak "eksperyment" zaczął przynosić odwrotne skutki – jak podaje IFL Science, z czasem pacjenci coraz bardziej utwierdzali się w urojeniach.
Przeczytaj także: Atak "pedofila" na placu zabaw. Policyjny eksperyment
Mimo że eksperyment zakończył się fiaskiem, Milton Rokeach postanowił zrelacjonować jego przebieg w książce. Psycholog przyznał na łamach swojego dzieła "Trzej Chrystusowie z Ypsilanti", że z czasem zaczął dostrzegać, jak nieetyczny był eksperyment i ile szkód wyrządził pacjentom. Rokeach uważa wręcz, że "bawił się w Boga". Przeprosiny zamieścił w poprawionym wydaniu "Chrystusów...".
Naprawdę nie miałem prawa, nawet w imię nauki, bawić się w Boga i ingerować przez całą dobę w ich życie. (...) Nie udało mi się wyleczyć trzech Chrystusów z ich złudzeń, za to wyleczyłem siebie – z mojego złudzenia, że mogę ich zmienić – przyznał Milton Rokeach (IFL Science).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.