Caron Nazario jest Afroamerykaninem o latynoskich korzeniach. Pełni funkcję podporucznika Korpusu Medycznego Armii Stanów Zjednoczonych. 5 grudnia 2020 roku wracał do domu ze służby, kiedy w pewnym momencie został zatrzymany przez policję.
Celując z broni w kierunku Nazario, funkcjonariusze zażądali, aby mężczyzna opuścił samochód. Ten nie chciał jednak wykonać ich polecenia. Powiedział, że obawia się o swoje życie. – Powinieneś się bać – odparł jeden z funkcjonariuszy.
Brutalna interwencja policji. Spryskali go gazem pieprzowym i zakuli w kajdanki
Światło dzienne ujrzały nagrania z policyjnych kamer pokazujące agresywne zachowanie policjantów w stosunku do zatrzymanego. Sam Nazario także postanowił nagrać interwencję swoim telefonem komórkowym. Na filmach widać, jak funkcjonariusze pryskają mężczyźnie w twarz gazem pieprzowym i zakuwają go w kajdanki.
Służę temu krajowi i tak jestem traktowany? – pyta wojskowy.
Oficjalnym powodem zatrzymania mężczyzny było to, że jego samochód nie miał tylnej tablicy rejestracyjnej. Mężczyzna wiózł jednak tymczasową tablicę przyklejoną do szyby.
Policjanci mieli próbować zastraszyć Nazario, mówiąc mu, że jeżeli złoży na nich skargę, to postawione zostaną mu zarzuty wymykania się organom ścigania i czynnej napaści na funkcjonariuszy. Mogłoby to potencjalnie zrujnować wojskową karierę mężczyzny.
Policjanci oskarżeni o uprzedzenia rasowe. "Takie zachowanie nie będzie tolerowane"
Podporucznik Nazario postanowił, że nie może tego tak zostawić. Mężczyzna wynajął prawnika. 2 kwietnia do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Joe Gutierrezowi i Danielowi Crockerowi, dwóm policjantom przeprowadzającym interwencję.
Adwokat Jonathan Arthur podkreśla, że jego zdaniem zachowanie policjantów było motywowane kolorem skóry jego klienta. Dodał, że chce pociągnąć ich do odpowiedzialności. Ma to być także przesłanie dla wszystkich funkcjonariuszy organów ścigania.
Chcę żeby wiedzieli, że takie zachowania nie będą tolerowane – podkreśla prawnik.
Sprawa jest szeroko komentowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich miesiącach dochodziło do wielu napięć rasowych, stanowiących pokłosie m.in. śmierci George'a Floyda. - Czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego, do kur**, to było konieczne? - napisała na Twitterze Mary Trump, bratanica byłego prezydenta USA, która podobnie jak wielu komentujących nie może zrozumieć, dlaczego mundurowi w Windsor w ogóle wyciągnęli broń.