Polscy naukowcy dokonali swojego odkrycia, gdy badali szczątki Gobihadros mongoliensis. Był to późnokredowy, roślinożerny dinozaur, którego szkielet od 1963 roku znajduje się w zbiorach Instytutu Paleobiologii PAN.
Dinozaury a ludzie. To łączy nas z wymarłymi gadami
Polscy naukowcy odkryli, że u schyłku życia dinozaur borykał się z CPPD, czyli sztywnieniem stawów, spowodowanym odkładaniem się w nich kryształków pirofosforanu wapnia. Co ważne, takie same problemy występują u ludzi w podeszłym wieku.
CPPD dotyka często ludzi po 55. roku życia. A w wieku 70-80 lat cierpi na nią 20 proc. populacji – podkreślała Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN (Nauka w Polsce).
Swoje ustalenia polscy naukowcy przedstawili w naukowym medium "Scientific Reports". To był pierwszy raz, gdy u dinozaurów stwierdzono występowanie CPPD. Jak zauważył dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii PAN, do tej pory w świecie nauki tylko w niewielkim stopniu zbadano i poznano fizjologię starzenia się i wzrostu dinozaurów.
Dinozaury na drzewie rodowym gadów występują obok ptaków, ale część ich cech – takich jak metabolizm – nawiązuje już do ssaków. Dlatego ciągle trudno nam zinterpretować, jak te organizmy się starzały – zauważył dr Tomasz Szczygielski (Nauka w Polsce).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.