Za jakiś czas w życie wejdą nowe przepisy dotyczące cmentarzy. Na ich mocy wprowadzony ma zostać m.in. rejestr grobów. Pozwoliłby on na to, by w internecie wyszukać miejsce pochówku danej osoby.
Co jeszcze mają przynieść nowe regulacje? Okazuje się, że zarządca nekropolii będzie uprawniony do tego, by usunąć zniszczony nagrobek. Taką decyzję będzie mógł podjąć wtedy, gdy będzie on zagrażać bezpieczeństwu. "Proponuje się, aby wyposażyć właściciela cmentarza w narzędzia do skutecznej realizacji celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na cmentarzu. I tak, oprócz regulaminu cmentarza, właściciel cmentarza zyska wprost możliwość ingerowania w nagrobki, grobowce lub inne kompozycje architektoniczne wzniesionej na grobie, jeżeli stwarzają one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Wówczas właściciel cmentarza będzie zobowiązany do zabezpieczenia takiego obiektu i wezwania osób, którym przysługuje prawo do grobu lub fundatora grobu do dokonania naprawy lub rozbiórki. W przypadku niewykonania tych działań (...), właściciel cmentarza będzie mógł dokonać naprawy albo częściowej lub całkowitej rozbiórki nagrobka, grobowca lub innej kompozycji architektonicznej, bez zgody fundatora grobu lub podmiotu dysponującego prawem do grobu - dodano.
Nowe zasady. Od kiedy zmiany?
Likwidować będzie można nawet groby murowane. Obecnie jest to prawie niemożliwe.
Dotychczasowe przepisy przewiduje, że murowane groby są "po wieki wieków" i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym czy grób powinien pozostać, a to czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy - tłumaczy "Faktowi" Wojciech Labuda pełnomocnik rządu do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.
Grób murowany będzie mógł trafić do likwidacji po 20 latach od ostatniego pochówku. Informacja o przeznaczeniu mogiły do usunięcia znajdzie się w księgach cmentarnych i na samym grobie. Oczywiście właściciel będzie mógł się odwołać od tego werdyktu (w ciągu roku).
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2023 roku. Oczywiście wcześniej muszą zostać uchwalone.