W styczniu ubiegłego roku władze regionu Galicji poinformowały, że zamierzają odnowić pomnik Jana Pawła II z Monte del Gozo upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. W marcu br. zdecydowano jednak, że pomnik zostanie całkowicie usunięty ze względu na zły stan spowodowany m.in. upływem czasu.
Władze celowo doprowadziły do jego zniszczenia oraz wykorzystały pandemię, aby po cichu usunąć go z Monte del Gozo - twierdzą obrońcy pomnika.
Teraz lokalni księża i wierni podjęli starania o powrót pomnika papieża Polaka na swoje miejsce lub umieszczenie go w nowej lokalizacji.
Czytaj także: Tragedia w sklepie. Nie żyje 5-letnie dziecko
Protestujący są oburzeni, że usunięto pomnik Jana Pawła II, a pomnik Che Guevary pozostaje nienaruszony.
Władze Galicji usunęły pomnik Jana Pawła II, obrońcy wolności, natomiast pomnik komunistycznego zbrodniarza Che Guevary pozostał nietknięty w Oleiros - mówi Francisco José Contreras.
Hiszpański portal Religion Confidencial informuje, że kilku księży z diecezji galicyjskiej zainicjowało negocjacje w sprawie pomnika papieża Polaka z Radą Galicji, kolegialnym organem wykonawczym w tym rejonie.
Autorem pomnika Jana Pawła II z Monte del Gozo jest Brazylijka Yolanda d’Augsburg Rodrigues. Monument upamiętnia IV Światowe Dni Młodzieży z 1989 r. Ówczesne spotkanie młodych katolików przyczyniło się do ożywienia Szlaku św. Jakuba. Nadały nowy charakter światowym spotkaniom młodzieży. Miejsce, gdzie stał pomnik papieża, ma być przekształcone w zieloną strefę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.