Wraz z nadejściem wiosny w mediach zawsze pojawiają się ostrzeżenia przed kleszczami. Te niewielkie pajęczaki mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Ukąszenie może skutkować poważnymi chorobami.
Kleszcze i borelioza. Ile osób zachorowało w Polsce?
Jedną z poważniejszych jest borelioza. Ta choroba w zaawansowanym stadium może prowadzić do m.in. bólów stawowych i korzeniowych, porażenia nerwu twarzowego i zmian skórnych. Nie ma na nią szczepionki, ale we wczesnym stadium łatwo ją wyleczyć antybiotykami.
Jak informuje RMF 24, powołując się na PAP, w tym roku jest znacznie mniej zakażeń, niż w ubiegłym roku. Z danych opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, wynika, że od 1 stycznia do 31 lipca boreliozę zdiagnozowano u 6435 Polaków.
Rok temu w tym samym okresie było znacznie więcej przypadków, bo aż 9333. To jednak nie oznacza, że już można spać spokojnie. Nadal trzeba robić wszystko, aby uniknąć kleszczy.
W przypadku zauważenia w skórze kleszcza należy go wyciągnąć jak najszybciej. Następnie warto udać się do lekarza, aby czym prędzej zastosować antybiotyk. Szczególnie w momencie, gdy wokół miejsca ugryzienia pojawi się rumień. To wszystko znacznie minimalizuje ryzyko zachorowania na boreliozę.
Czytaj także: