Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Użył nazistowskiego hasła. Teraz zapłaci karę

26

Björn Hoecke z prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) użył nazistowskiego hasła i teraz za to zapłaci. Sąd w Halle uznał polityka za winnego, choć on sam utrzymywał, że "nie był świadomy" nielegalności hasła. Hoecke ma zapłacić 13 tysięcy euro. Wyrok nie jest prawomocny.

Użył nazistowskiego hasła. Teraz zapłaci karę
Björn Hoecke skazany za użycie zakazanego nazistowskiego hasła. Ma zapłacić 13 tys. euro (PAP, SEAN GALLUP / POOL)

Wyrok sądu okręgowego w Halle dotyczył wydarzeń z maja 2021 roku. Na wiecu w Merseburgu Hoecke wypowiedział słowa "Wszystko dla naszej ojczyzny, wszystko dla Saksonii-Anhalt, wszystko dla Niemiec". To właśnie ostatnia część wypowiedzi wzbudziła największe kontrowersje, bo zwrot "Alles fuer Deutschland" (Wszystko dla Niemiec) jest prawnie zakazany.

Tego hasła używały Oddziały Szturmowe paramilitarnych bojówek NSDAP. Björn Hoecke od początku nie przyznawał się do stawianego mu zarzutu, wskazując, że "nie był świadomy" skąd pochodzi wykorzystane przez niego hasło. Sąd nie dał wiary jego wyjaśnieniom i uznał polityka AfD za winnego i skazany na karę grzywny w wysokości 13 tysięcy euro. Jak donosi "Welt", wyrok nie jest prawomocny.

Jak wskazuje portal euroactiv.pl, kara grzywny dotyczy tylko wystąpienia na wiecu w Merseburgu. Hoecke jest oskarżany o wielokrotne użycie tego wyrażenia. Inne przypadki przytoczono w trakcie procesu, wykorzystując je jako dowód, że polityk wykorzystywał je w sposób świadomy i celowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 13.05, godzina 16:50
Hoecke "ożywił" slogan, który został już praktycznie zapomniany i uczynił go społecznie akceptowalnym — argumentowała prokuratura.

AfD mierzy się z poważnymi problemami

Wyrok skazujący dla Hoecke'go nie jest jedynym problemem, z jakim mierzy się partia AfD. Dwójka czołowych kandydatów ugrupowania w eurowyborach oskarżona jest o "otrzymywanie pieniędzy za pośrednictwem rosyjskiej sieci propagandowej".

W miniony poniedziałek Wyższy Sąd Administracyjny Nadrenii Północnej-Westfalii potwierdził klasyfikację AfD jako partię podejrzaną o działalność skrajnie prawicową, która może być monitorowana przez służby wywiadowcze.

Każdy, kto głosuje na AfD, toruje drogę ekstremistom do władzy. Takie jest przesłanie z Münster, gdzie Wyższy Sąd Administracyjny orzekł w trzech wyrokach, że urzędy ochrony konstytucji mogą monitorować AfD i jej organizację młodzieżową jako podejrzane o ekstremizm, nawet przy użyciu służb wywiadowczych — wskazuje komentator dziennika "Süddeutsche Zeitung".
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić