Bociany zimują przede wszystkim w ciepłych krajach: na żerowiskach od Czadu i Sudanu po RPA. Migrujący bocian może pokonać dziennie nawet 300 km. Z Polski wylatują zazwyczaj w sierpniu. Niektórym z nich zakłada się logger. Jest to program odpowiedzialny za komunikację z urządzeniami kontrolno-pomiarowym
Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności odlatują dorosłe ptaki, które nie miały lęgów lub utraciły je - zazwyczaj przez drapieżniki, walki z innymi bocianami lub przez pogodę i przyczyny losowe (upadek słupa z gniazdem, burze, gradobicia).
Daty odlotów różnią się pomiędzy częściami Polski. Najwcześniej ruszają ptaki z południowego zachodu, czyli ze Śląska, następnie bociany z północy kraju, a najdłużej zostają z nami ptaki ze wschodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bociany lecą na wysokości 1-1,5 km ze średnią prędkością 50-70 km na godz. Dziennie przemieszczają się na odległość ok. 150-200 km. Przed nimi nawet kilkanaście tysięcy kilometrów do przebycia.
Warto zaznaczyć, iż Leśnicy Lasów Państwowych świetnie spełniają się w roli edukatorów. Chyba nikt tak jak oni nie potrafi zainteresować ludzi leśnym światem - nawet tych, którzy na co dzień niewiele mają z nim wspólnego.
Czym żywią się bociany?
Bociany bardzo chętnie spożywają owady, dżdżownice, cienkie węże, małe ryby i gryzonie. Specyficzną zdobyczą są krety, które ptaki zabijają uderzeniem dzioba, gdy tylko zauważą ruch ziemi.
Co o nich jeszcze wiemy? Waga ciała osobnika dorosłego to od 1,5 do 2 kg. Długość życia na wolności to około 12 lat, w niewoli, np. w zoo, do 30 lat. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat.