W Pomerode, brazylijskim mieście znanym z niemieckich tradycji, znajduje się kopia bramy portowej ze Szczecina. Oryginał tej budowli, wzniesiony około 1900 roku, pełnił funkcję głównej bramy wjazdowej na teren portu wolnocłowego.
Kopię oddano w 2000 r.oku. Jest symbolem dziedzictwa miasta. Została zbudowana z inicjatywy Wolfganga Weege, potomka niemieckich imigrantów, którzy osiedlili się w Brazylii.
Pomerode, założone przez osadników z Pomorza Zachodniego, kultywuje tradycje przodków, co odzwierciedla się w architekturze miasta. Kopia bramy, nazwana Portico do Imigrante (Bramą Imigrantów), jest hołdem dla Pomorzan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec XIX wieku wielu mieszkańców tego regionu emigrowało do Ameryki Południowej, a budowla była najprawdopodobniej ostatnim widokiem, jaki zapamiętali przed podróżą.
Brama w Szczecinie, zbudowana w stylu neogotyckim, była symbolem kontroli i dostępu do portu. Po II wojnie światowej (miasto znów stało się polskie) nadal pełniła swoją funkcję, będąc ozdobą przemysłowej dzielnicy. Aktualnie nie należy do głównych atrakcji turystycznych.
Emigracja ze Szczecina do Brazylii była tak masowa, że w 1896 roku rząd pruski wprowadził zakaz wyjazdów. Do 1914 roku do Brazylii przypłynęło ponad 160 tys. osób.
Ile jest Polaków i Niemców w Brazylii?
W poszukiwaniu lepszego życia, wielu z nich osiedliło się w południowo-wschodniej kraju, zakładając m.in. osadę Pomerode, która z czasem uzyskała prawa miejskie. Więcej rodaków zamieszkuje Kurutybę i Brasilię.
Tamtejsza Polonia jest zorganizowana i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym, co jest widoczne podczas wyborów i innych wydarzeń. Ich obecność jest ważna nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla relacji polsko-brazylijskich i promocji towarów znad Wisły, które cieszą się tam sporym uznaniem.
Szacuje się, że osób polskiego pochodzenia w Brazylii jest od 800 tys. do nawet 3 mln. Z kolei Niemców w Brazylii jest jeszcze więcej — ok. 10-13 mln.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.