aktualizacja 

W Bydgoszczy ubywa mieszkańców. To drugie najszybciej wyludniające się miasto w Polsce. Gdzie jest gorzej?

242

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku Bydgoszczy ubyło 3,6 tys. mieszkańców. Donosi o tym raport GUS "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2024 r.". Wynika z niego, że w aż 63 miastach na prawach powiatu z 66 w całym kraju zmalała liczba ludności.

W Bydgoszczy ubywa mieszkańców. To drugie najszybciej wyludniające się miasto w Polsce. Gdzie jest gorzej?
Bydgoszcz znalazła się na podium miast, którym ubywa mieszkańców (Wikimedia Commons, Mariusz Guć)

Gorzej, niż w Bydgoszczy, jest w Łodzi, gdzie spadek wyniósł 6,4 tys. osób. Podium zamyka Poznań, któremu ubyło 2877 mieszkańców.

Mieszkańców przybyło natomiast w Krakowie (2919 nowych osób), Gdańsku (ponad 1 tys.) i nieznacznie w Rzeszowie (87 osób).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy to mało powiedziane. Rzeka ludzi na ulicach Krakowa

W mieście ubywa mieszkańców. Włodarze głowią się, jak ich zatrzymać

Jak utrzymują radni i urzędnicy, na demografię wpływu nie mają, ale mogą przeciwdziałać choćby wyludnianiu się miasta jeśli chodzi o osoby po studiach.

Bydgoszcz musi być atrakcyjnym miejscem dla dobrze wykwalifikowanych specjalistów, np. po studiach wyższych. Obecnie wielu absolwentów wyjeżdża, bo zwyczajnie w innych ośrodkach mogą liczyć na lepsze warunki pracy, wyższą płacę - mówi w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Tomasz Hoppe, radny miasta.

Miasto powinno też przyciągać firmy i inwestorów branży "hi-tech".

Statystyki pokazują, że wiele osób, które tu, do naszego miasta przybędzie, na przykład na studia, poszukuje na miejscu pracy i staje się po pewnym czasie mieszkańcem - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, cytowany przez "Gazetę Pomorską".

Mieszkańcy wybierają wieś

Statystyki za 2022 r. wyraźnie pokazują, że mieszkańcy dużych miast chętnie przeprowadzają się na wieś. W przypadku bydgoszczan takich osób było trzykrotnie więcej niż tych, którzy do życia wybrali miasto.

Mieszkańcy przenoszą się do tzw. suburbiów, czyli do gmin ościennych miast. Ten efekt jest najbardziej widoczny w Poznaniu. W Bydgoszczy także widać tę tendencję – stwierdza dr Grzegorz Kaczmarek, socjolog, ekspert Związku Miast Polskich, cytowany przez "Gazetę Pomorską".

Powodów takiej decyzji może być wiele - na wsiach ceny nieruchomości są znacznie niższe, w przypadku niektórych metropolii nie ma już szans na znalezienie działki na dom z ogródkiem. W teorii zdaniem wielu osób jest ciszej i bezpieczniej - wylicza pomorska.pl.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić