Paleontolodzy z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze odkryli nieznany wcześniej wymarły gatunek wieloryba, który żył 41 milionów lat temu. Zespół naukowców nazwał znalezisko "Tutcetus rayanensis", nawiązując m.in. do imienia egipskiego faraona Tutanchamona.
Szacuje się, zwierze ważyło ok. 187 kg i miało 2,5 m długości. Tym samym "Tutcetus rayanensis" jest najmniejszym gatunkiem znalezionym do tej pory wśród bazylozaurów, najstarszych znanych wielorybów, żyjących wyłącznie w wodzie.
Z przekazanych informacji wynika, że wykopaliska prowadzono na terenie tzw. Doliny Wielorybów. Miejsce to znajduje się około 150 km od Kairu i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jest to niezwykłe odkrycie"
Warto również wspomnieć, że znaleziony ssak miał szczątkową formę nóg. Hesham Sallam, który stał na czele badań, przyznał, że jest to "niezwykłe odkrycie, które dokumentuje jedną z pierwszych faz przejścia do całkowicie wodnego stylu życia" przez te zwierzęta.
Dodał, że przedstawiciele odkrytego gatunku wieloryba "rozwinęli cechy podobne do ryb, takie jak opływowe ciało, mocny ogon, płetwy i płetwa ogonowa".
Czytaj także: Mógł mieć nawet 340 ton. Oszałamiające odkrycie w Peru
Ostatnie tylne kończyny były wystarczająco widoczne, aby można je było rozpoznać jako "odnóża", które nie były używane do chodzenia, ale prawdopodobnie do krycia - powiedział Hesham Sallam.
Z kolei Erik Seiffert z Uniwersytetu w Południowej Karolinie zaznaczył, że tereny tzw. Doliny Wielorybów są "najważniejsze na świecie dla zrozumienia wczesnej ewolucji wielorybów i ich przemian do życia w pełni wodnego".
Czytaj również: Tajemnicza śmierć wieloryba. Naukowcy są w kropce